Ajamisen siedettävää keveyttä
Timo Nieminen
Mazda2 sijoittui Vuoden auto 2008 -äänestyksessä hopealle. Tiedämme toki miksi: Fiat 500 haluttiin kohottaa Mazda2:n ohi, koska legendaarisen pikku-Fiatin nostalginen hurma tuli autotoimittajien mielestä jotenkin tunnustaa. Samalla vähän paijattiin koko italialaista autoteollisuutta.
Jos Fiat 500 ja Mazda2 pistetään vertailuun puhtaasti tuotteina, niiden kisa ei ole edes jännittävä. Ylihinnoiteltu Fiat 500 on hinta-laatu -suhteella mitattuna aivan eri divisioonassa kuin kansanautoksi ponnistava Mazda2.
Japanilaiset autoinsinöörit sanovat Mazda2:n perustuvan gyo shuku -ajatteluun. Se kuulostaa annokselta tokiolaisen ravintolan ruokalistalla, mutta vapaasti käännettynä ilmaisu tarkoittaa tiivistettyä.
Juuri tuo "tiivistäminen" tekee Mazda2:sta kiinnostavan.
Taloudellinen ja ympäristöä ajatteleva
Mazda2 on 2000-luvulla ensimmäinen automalli, jota edelliseen versioon verrattuna on uskallettu reippaasti pienentää. Uusi Mazda2 on lyhyempi, matalampi ja 100 kiloa kevyempi kuin mallin edellinen sukupolvi.
Mazda menee Kakkosellaan siis vastavirtaan. Kun mikä tahansa merkki on viime vuosina julkistanut mallinsa uudemman version, on ensimmäisenä keikaroitu sillä, kuinka paljon edeltäjäänsä leveämpi, korkeampi ja pitempi uutuus on.
Mazda2 painaa alle tuhat kiloa. Se on laihtunut samoihin mittoihin, joissa pikkuautot takavuosina elivät. Sittemmin autoteollisuus teki pienestä keskikokoisen, keskikokoisesta ison ja isosta ökyauton.
Autoissa paino tarkoittaa lähes poikkeuksetta taloudellisuutta. Autot ja liikenne -teeman koeajamassa Mazda2 1.3 Elegancessa se merkitsi EU-yhdistettynä kulutuksena 5,4 litraa 100 kilometrillä.
Bensapihiys tuo pienet päästöt. Koeajoversion hiilidioksipäästö on 129 grammaa kilometrillä, minkä alle moni automalli toki pääsee, mutta kelpo lukema se silti on.
Mazda2 on hyvä ajettava. Se on innokas auto, joka on parhaimmillaan kaupunkiliikenteessä. Se on mittojensa ja kuljettajan hyvän näkyvyyden ansiosta helppo pysäköidä myös peruuttaen - osa viime vuosina lanseeratuista niin sanotuista pikkuautoista on valitettavasti kovin näköesteisiä.
Nöyrä palvelija kaupunkiajossa
Mazda2:n matkustamossa on paljon tilaa. Samoin 1.3-litraiseen bensiinimoottorin 86 hevosvoimaa riittävät normaalissa ajossa mainiosti. Autoa saa myös 1.5-litraisella bensamoottorilla ja myöhemmin dieselinä.
Koeajetun version hinta on 16 900 euroa.





