Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 08.05.2008 10:32
A A A

Suomeenkin tuleva Fiat 500 venyi lähes puoli metriä

Automaailmassa retro on suurta muotia. Se tarkoittaa käytännössä sitä, että tehdään upouusi ja nykyaikainen auto, jonka muodot sisällä ja ulkona tuovat mahdollisimman hyvin mieleen jonkun vanhan, nostalgisen ja ah, niin ihanan entisaikojen auton.

Jo muutaman vuoden esim. VW Beetle ja BMW:n haltuun siirtynyt uusi Mini ovat houkutelleet ostajia näillä eväillä ja vieläpä hyvällä menestyksellä. Suomessakin niitä näkee paljon, vaikka hinta on meillä ollut aika kova.

Nyt tähän samaan ryhmään tulee uusi ja hyvällä syyllä todella legendaarinen auto Fiat 500. Eikä hintakaan ole ihan niin paha kuin kilpailijoilla, sillä uuden viisisatasen omistajaksi pääsee jo 16 500 eurolla.

Alkuperäinen Fiat 500 oli alle kolmemetrinen. Uutuudella on mittaa jo kolme ja puoli metriä. Akseliväli on 2,3 m. Pienessä luokassa siis liikutaan edelleen.

Neljäkin isoa miestä mahtuu matkustamaan

Ei kuitenkaan kääpiökategoriassa. Ensikoeajolla autoon istutettiin neljä raavasta miestä ja matka Helsingin keskustan ruuhkissa sujui varsin rattoisissa merkeissä. Edessä ei ollut mitään valittamista ja takanakin oli mukavaa, vaikka pää hieman kattoon ottikin kiinni. Kuljetuskykyä siis riittää, vaikka pari aikuista ja pari lasta on ihannelastaus tähän autoon.

Tavaratilaakin on, mutta rajoitetusti. Litroissa luku on 183, mutta lisää lääniä saa takaistuimia kaatamalla.

Pieni pelonpoikanen hiipi mieleen, kun ennen koeajoja infossa kerrottiin mm., että naperon ohjauksessa on Fiatin tapaan mahdollista käyttää ns. cityasentoa, joka keventää ohjausta. Esimerkiksi Stilossa tämä tarkoitti aikanaan sitä, että jo ennestäänkin älyttömän kevyt, tunnoton ja epämääräinen ohjaus muuttui vielä pahemmaksi.

Kevennetty, mutta mukava ohjaus

Viisisatasessa on toisin. Ohjaus on kiva kyllä oikein hyvä. Se on tunnokas, palauttaa hyvin ja kertoo tarkasti mitä pyörille kuuluu. Näin sen pitää olla. Jos joku haluaa kevennystä, niin siitä vaan.

Uusi Fiat 500 oli näppärä ja ongelmaton ajettava. Jousitus on mallia jämerä, muttei kivireki ja se kantoi ongelmitta täyden miesnelikon tuoman kuorman.

Moottoreita on tarjolla kolme: 1,2 litran 69 hv ja 1,4 litran 100 hv bensakoneet sekä 1,3 litran 75 hv hiukkassuodattimella varustettu diesel. Bensakoneiden yhdistetyt kulutukset ovat 5,1 ja 6,3 l/100 km. CO2 päästöt ovat 119 ja 149 g/km. Diesel kuluttaa 4,2 l/100 km ja CO2 päästö on 110 g/km.

Perusmallissakin ilmastointi vakiona

Suomessa Fiat 500 myydään kahdella varustetasolla: Lounge ja Sport. Jälkimmäinen on nimensä mukaisesti urheilullisempi.

Jo perusmallissa 1,2 Loungessa on vakiona mm. ilmastointi, kattoikkuna, radio/MP3 -soitin, ajotietokone, seitsemän turvatyynyä, alumiinivanteet, hands free, sumuvalot ja nahalla päällystetty ratti. Ajonhallinta ESC on vakiona 1,4 bensakoneessa. Muihin sen saa kohtuullisella 500 euron hinnalla.

Turvallisuustähtiä Fiat 500 sai täydet viisi. Takuu on kolme vuotta tai 150 000 kilometriä. Moottorin ja voimansiirron takuu on viisi vuotta.

Vuoden autoksi valittu Fiat 500 käy hyvin kaupaksi. Se tarkoittaa, että odotusaika Suomessa on nyt neljästä kuuteen kuukauteen. Fiat 500 tarjoaa ostajalleen myös valtavan määrän mahdollisuuksia räätälöidä auto mieleisekseen erilaisilla lisävarusteilla, tarroilla ja muilla pikkujipoilla. Tehdas on laskenut että eri vaihtoehtoja on kerrassaan puoli miljoonaa. Ohhoh sentään!

Juttu on julkaistu Savon Sanomissa 8.5.2008.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Koeajot