Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 23.06.2006 15:33
A A A

Varokaa kauniita golffareita

Savon Sanomien Juhannusneitokisan finalistit todistivat, että ei tarvitse olla kova lyödäkseen kovaa.

Letkeä fore liukuu ilmassa. Metsään menee, valkea pallo. Huuto kertoo kenen. Anni Savolaisen, tällä kertaa. Mutta forea paremmaksi varoitushuudoksi kävisi varokaa kauniita golfareita! Niitä on nyt viisi Tahkon golfkentällä.

Savon Sanomien Juhannusneitokilpailun finalistit aloittelevat touhuntäyteistä päivää Tahko Span vieraana. Helteinen päivä korkataan sukeltamalla golfin kiemuroihin. Anni Savolainen on joukon konkari. Hänelläkin viimeisestä golfkokeilusta on aikaa yhdeksän vuotta. Siksi se lipsahtaa välillä pusikkoon. Ja pitkälle lipsahtaakin.

Anne Hyvärinen takoo samaan laitaan. Yli viidenkympin vetoja, hyvinkin. Hienosti menee myös Minna Saastamoisella, Nina Mikkosella ja Maija Lehtelällä. Muutamassa minuutissa jokainen osuu palloon. Tahko Span apulaisjohtajan, Jani Pinkku Tuomaisen, opit tarttuvat tehokkaasti.

Aurinko ei lämpöä säästele. Svingi soljuu. Ja sen jälkeen putti. Mukavaa on. Mutta vähän jo kolottaa rannetta. Huilataan. Ja vaihdetaan lajia.

Kaato on helppo nakki

Keilaradalla neidot kaatavat kuin vanhat tekijät. Kaatoa toisen perään. Anna läpsy raikuu hallissa. Anne Hyvärisen valtti on todennäköisyys. Kun ensin heittää oikeaan ränniin, sen jälkeen vasempaan, viimeinen menee keskelle. Ja silloin kolisee.

- Kyllä tämä on ihan tuurista kiinni, Nina Mikkonen sanoo, kun keiloja jää pystyyn heitto heitto jälkeen.

Ei olisi kannattanut sanoa. Heti tulee täysosuma. Ilman kaatoja kenenkään ei tarvitse radalta lähteä. Eikä ilman naurua. Varsinkin omien suorituksien arviointi on keilauksen suola ja sokeri.

Ilman mausteita ei selvitä seuraavastakaan aktiviteetistä. Tahko Span keittiö taikoo tyttöjen eteen makoisat pastat. Ruokaseuraksi istuvat Jarmo Perttilä, yksi Span omistajista ja toiminnanjohtaja Vesa-Matti Väänänen Tahko Golfista.

Ja jotta ruokailu ei sujuisi liian lupsakkaasti, Perttilä järjestää päänvaivaa pienen visailun merkeissä. Mikäköhän on Nilsiän asukasluku?

Arvaukset viuhuvat ohi. Eipä haittaa, sillä kyselijäkin muistaa luvun muutamalla tonnilla pieleen. Oikea vastaus on noin 6 600.

Mutta varmaa on se, että pasta maistuu viimeistä vetoa myöten. Yhtä varmasti kuin Span altaiden anneista nauttiminen.

Vesillä altaassa ja järvessä

Neidot vaihtavat vapaa-ajanvermeet pienempiin. Kylpylän kauneusaste kohoaa yli plus kolmenkympin kohauksessa. Poreammeessa ehtii huilata hetken. Ja rentouttaa golfin ja keilauksen rasittamia ranteita.

Varsinainen rentoutus on kuitenkin vasta edessä. Syvärin Kuningatar odottaa jo laiturilla. Jan Taattola ja Krista Kuosmanen toivottavat tervetulleeksi. Auringon kuuma hehku työntää matkaan.

Laivamatka Tahkolta Nilsiän satamaan alkaa. Tuuli lyö hennosti. Kahvi maistuu ihanalle, kannella juotu. Kuva, joka heijastuu Syvärin pinnasta, näyttää maailman parhaalle. Ja tytöt. Näyttävät maailman parhaille Juhannusneidoille.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Juhannusneito