Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 26.06.2009 13:32
A A A

Kuopion varakkain postinumeroalue löytyy Saaristokaupungista

Kuopion varakkain keskittymä elelee Saaristokaupungissa.

Tieto käy ilmi Tilastokeskuksen tulonjaon kokonaistilastosta. Kun kaikki Suomen asuinalueet laitetaan järjestykseen asukkaiden tulojen mukaan, tilasto kertoo asukkaiden tulotason postinumeron tarkkuudella.

Listauksessa on käytetty vuoden 2007 tuloja.

Postinumeroalueella 70840 asuvien kuopiolaisten mediaanitulo oli vuonna 2007 verojen jälkeen 23 300 euroa. Vuonna 1995 alueen asukkaiden käytettävissä olevat tulot olivat keskimäärin 12 400 euroa.

Savossa Saaristokaupungin ohi kirii kuitenkin Mikkelin Karkialampi.

Monelle savolaiselle varusmiehelle vuosikymmenten saatossa tutuksi tullut Karkialammen varuskunta-alue on avautunut osin myös siviilitoiminnoille. Alueen asukkaiden tulot vuonna 2007 nousivat keskimäärin 23 600 euroon. Vuonna 1995 palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot ylsivät 14 600 euroon.

Saaristokaupunki, Suomen asuinaluelistan 36:s ja Karkialampi, listan 28:s ovat ainoat asuinalueet listan kärjessä, joiden postinumero ei ala nollalla.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Erikoissivut