Thaimaan Krabi -Turismin kahdet kasvot
Pirjo Tiihonen
Etelä-Thaimaassa sijaitsevan Krabin valkohiekkaisilla paratiisisaarilla, trooppisissa mangrovemetsissä ja hämärissä luolissa on jotain mystisen alkukantaista. Jos Eeden on aikojen alussa ollut, voi Eevan ja Aatamin kuvitella käyskennelleen lankeemuksesta vielä mitään tietämättöminä juuri täällä.
Reppureissaajat löysivät ainutlaatuisen luonnon jo1980-luvulla. Nyt charterkoneet tuovat lasteittain turisteja, ja neitseellisistä maisemista ovat hurmautuneet myös elokuvateollisuus ja jopa poptaivaan megatähdet.
Merestä kohoavien majesteettisten kalkkikivipaasien lomassa on kuvattu Leonardo DiCaprion tähdittämä The Beach sekä Renny Harlinin Kurkunleikkaajien saari. Huhujen mukaan palmujen varjoissa lomailevat Sting ja Madonna.
- Krabille tullaan nimenomaan luonnon takia. Alueen viehätystä lisää se, että saaret ja rannat pyritään pitämään samassa tilassa, kuin ne ovat aina olleet. Lähirannalla Ao Nangissa tai saarilla ei ole rantatuoleja eikä -varjoja. Simpukoita ja varsinkaan koralleja ei ole lupa kerätä tai viedä maasta. Ne ovat olennainen osa ekologista tasapainoa, kertoo Krabilla asuva tanskalainen Henrik Enevoldsen.
Enevoldsenilla on Finn Rasmussenin sekä thaimaalaisen vaimonsa Tipin kanssa kaupungissa Europa Cafe -ravintola. Tanskalaisilla on toimivat suhteet Krabin hallintoon, ja viranomaiset pyytävät heitä usein tulkeiksi, kun asioivat maahanmuuttajien tai turistien kanssa.
Thaimaalaiset ovat oppineet huiputtamaan
- Kun saavuin Krabille, se oli vain kyläpahanen. Turismin ansiosta kaupunki on kasvanut. Nyt 80 prosenttia alueen asukkaista työskentelee turismin parissa tavalla tai toisella, Enevoldsen jatkaa.
Hänen mukaansa köyhät reppureissaajat ovat enää vähemmistö, turistit ovat yhä rikkaampia.
- Raha on vaikuttanut niin, että thaimaalaiseen kansanluonteeseen kuuluvat rehellisyys ja vilpittömyys alkavat unohtua. Kun länsimaalainen kävelee ravintolaan, annosten hinnat saattavat kaksinkertaistua siihen nähden, mitä paikalliset niistä maksavat.
Vielä pala aitoa Thaimaata
Enevoldsen kertoo, että matkailijoiden määrä on kasvanut tsunamin jälkeen. Ennen niin luonnonkauniille Phi Phi -saarille rakennetaan yhä enemmän, mutta luonto kärsii. Krabin asukkaat myös tarkkailevat merta ja muita luonnon ilmiöitä enemmän. Jotkut ovat peloissaan siitä, että tsunami toistuu.
Buddhalaisuus ja temppelissä käyminenkään eivät ole enää tärkeää. Thaimaalaiset ovat maallistuneet.
- Suku merkitsee edelleenkin hyvin paljon, mutta uusimman mallin matkapuhelin ja kiiltävä auto menevät usein perheenkin edelle. Ne ovat statussymboleja, jotka hankitaan osamaksulla, sillä esimerkiksi toimistotyöntekijän tai tarjoilijan keskipalkka on vain 6 000-10 000 bahtia kuukaudessa (noin 130-220 euroa).
Turismivirran lieveilmiöistä huolimatta Krabi on säilynyt pikkukaupunkina, jonka kaduilla harjakauppiaat työntävät kärrejään ja oranssikaapuiset munkit kulkevat tietään temppeliin. Krabi on oiva vaihtoehto Kaukoitään matkaavalle, se on pieni pala aitoa Thaimaata.




