Yläosattomat autonpesijät saavat jatkaa
Australiassa pahennusta herättänyt autopesupalvelu saa jatkua valituksista huolimatta. Osa kansalaisista on närkästynyt, kun autoja pesevät niin sanotusti yläosattomat naiset. Viranomaiset joutuivat toteamaan, että pesulan toiminta ei ole laitonta.
Yläosattomaan asustukseen sonnustautunut nainen pesee Brisbanen The Bubbles 'n' Babes -autopesulassa kaaran, kunhan autoilija pulittaa toimenpiteestä hieman yli 30 euron edestä Australian valuuttaa. Jos suostuu maksamaan tuplat, autoa pesevällä henkilöllä ei ole päällään enää kertakaikkiaan yhtään mitään.
Stripparibaarin omistajan virittämä autopesula ei sentään saa elää autopesumaailmassa kuin pellossa. Pesulan työntekijät eivät saa näkyä tielle tai kadulle.
- Me emme halua lisää liikenneonnettomuuksia sen takia, että kuljettajat tuijottavat pesulan työntekijöitä eivätkä tietä, poliisikomisario Colin Campbell sanoo.




