Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.09.2011 16:14
A A A

Katso Yo-tehtävät

Kirjoittajat pohtivat maahanmuuttajien oikeuksia

Syksyn ylioppilaskirjoitukset jatkuivat tänään reaalilla. Biologian, filosofian, fysiikan, historian ja psykologian tehtävät asettivat kokelaiden pohdittaviksi ja ratkaistaviksi useita ongelmia.

Filosofiassa kirjoittajilta kysyttiin muun muassa maahanmuuttajien oikeuksista: Usein maahanmuuttajia vaaditaan sopeutumaan tai jopa sulautumaan valtakulttuuriin. Loukataanko silloin maahanmuuttajien kulttuurisia oikeuksia ja autonomiaa?

Biologiassa oppilaat pääsivät puntaroimaan luonnonmukaisen kasvintuotannon etuja ja ongelmia. Psykologiassa piti puolestaan pohtia ryhmätyöskentelyn etuja ja haittoja kouluoppimisessa.

Historiassa pyydettiin muun muassa vertailemaan antiikin kreikkalaisen ja roomalaisen kulttuurin ihmisihanteita. Fysiikassa lähdettiin taas liikkeelle sarjakuvilla. Kirjoittajien piti avaustehtävässä esittää neljä perusteltua syytä sille, miksi sarjakuvasankarit Lassi ja Leevi eivät voisi oikeasti seikkailla kärryllä avaruudessa.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Ylioppilaskirjoitukset