Matuska Filaretan Borsts-keitto
6 annosta
Liemi:
2 l vettä
palanen juuriselleriä
1 sipuli
1 porkkana
1 laakerinlehti
kuivattuja persiljan oksia
suolaa
kokonaisia maustepippureita
Keitto:
keskikokoista kaalinpäätä
1 porkkana
1 sipuli
kourallinen kuivattuja tatteja tai vastaavasti liotettuja suolasieniä
2 rkl tomaattipyrettä
3 punajuurta
öljyä
suolaa
mustapippuria
2 rkl hienoksi pilkottua persiljaa
2 rkl mustia oliiveja
Keitä keittojuureksista kasvisliemi. Kun liemi kiehahtaa, kuori pinnalle syntynyt vaahto pois. Silaa liemi.
Suikaloi kaali ja lisää kiehuvaan siilattuun liemeen. Raasta porkkana ja sipuli karkealla terällä. Hauduta niitä erillisessä kattilassa vähässä öljyssä melkein kypsäksi. Lisää seokseen liotetut, siilatut ja pilkotut tatit ja hauduta niitäkin. Jos käytät suolasieniä, pilko ne ja lisää seokseen. Lisää tomaattipyre, hämmennä ja lisää seos kiehuvaan liemeen.
Raasta pari kuorittua punajuurta karkealla terällä. Hauduta erikseen vähässä öljyssä ja lisää sitten keittoon. Jos haluat lisätä nakkipaloja keittoon, niin lisää ne tässä vaiheessa. Nakkeja voi olla 300 g. Lisää suola ja mustapippuri. Tarkista maku.
Kun keitto on valmis tee näin: Raasta raaka punajuuri hienolla terällä ja pane raaste siivilään. Kasta siivilä punajuurineen keittoon kolme kertaa nopeasti ja purista punajuurta puukauhalla. Älä anna keiton enää kiehua, muuten keitto menettää värinsä. Heitä lävikössä oleva punajuuri pois.
Ennen tarjoilua lisää keittoon persiljahakkelusta sekä mustat oliivit.
Arkisto
2012 | 2011 | 2010 |




