Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 05.11.2009 14:59
A A A

Parasta lasiin ja tähtiviinit kellariin

Levin K5-ravintolan takan äärellä maisteltiin Lapin baariammattilaisten kanssa hintavia viinejä.

Zenato Ripassa Valpolicella DOC Superiore 2006 (Finebrands) DOC Veneto, Italia

Syvä purppuran rubiini sävy luo viinille vallan merkit. Kypsiä luumuja ja marjaa, kuivattuja hedelmiä ja marjakoria uhkuva tuoksu avaa pyöristyvien tanniinien ja yrttisen, lakritsille taittuvan maun. Alkoholisuus painaa viinin jo nyt juotavaan tasapainoon. Hapokkuus nostaa sen ruokaviiniksi. Poron fileelle ajateltu pikku-Amarone maistuu myös juustojen, kuten Ricotan ja Pecorinon kera. Kannattaa kokeilla sienirisoton seuraan.

Pisteet 16/20 ovat Alkon hintaan 19,98 euroa nähden kohdallaan.

Aalto 2005(Skycellar) DO Ribera del Duero, Kastilia-Leon, Espanja.

Nuoruudesta juoruava violetti väri on syvä. Viskositeetti on korkea. Savupekonia, karhunvatukkaa, mausteita ja houkuttelevia monitasoisia tuoksuja täydentää makujen kerroksellisuus. Elämysten laatikko maistuu jo tournedoksen kera. Vielä sulkeutunut viini paranee vuosia. Kellariin kelpo lahjaostos joka kestää vaikka kymmenen vuotta. Korkki kuin eilen pullotetussa. Hieno tarina takana.

Alkon hintaan 36,80 euroa sai viinin nykytilaa kuvaavat pisteet 15,8/20.

Marques de Grinon Dominio de Valdepusa Syrah 2002 (Amka) Castilia y Mancha Vino de Pago, Espanja

Tumma purppura on saanut tiilenpunaisen sävyn. Mustikkamainen vanha maailma ja hedelmäinen uusi tyyli yhdistyvät mainiosti. Kevyesti mineraalinen ja paahteinen syvä viini kantaa karpaloa ja pippuria. Appelsiinilaatikon tupsahdus vaatii nopean tuuletuksen karahviin. Tanniinit jakavat makutason täyteläisen savuhunnun ja intensiivisen hedelmäisen kesken. Runsas rakenne on helppo ja ajankohtainen.

Kovat pisteet 16,8/20 siivittävät ravintolaviinin listahinnan jopa 80 euroon.

Barolo Campo dei Buoi 2004 (Altia) Tenuta Arnulfo, DOCG Barolo, Piemonte, Italia.

Kevyehköltä näyttävä tiilen sävyinen viini on vielä sulkeutunut. Mokkaa, eukalyptusta ja tuoreita ruusunlehtiä mausteiden joukossa tuoksuttava viini on tiukkojen tanniinien sylissä. Yksinäinen, haastava kuningatar ei suvaitse kilpailijaa. Upea jälkimaku avautuu hitaasti. Viini avautuu paremmin juustojen ja hyytelöityjen leikkeiden kera. Se kestää kellarissa reilun vuosikymmenen.

Pisteet 14,8/20 tulevat asteikon ääripäistä. Lahjalaatikko kellariin ja harkittuun ruokapöytään. Alkon hinta 37,20 euroa.

Toimituksen viinipruuvissa vieraana leviläiset baarimestarit Marko Muttonen ja Juha Yli-Rahnasto. Peruspruuvareita ovat alkoholikaupan asiantuntija Teemu Huttunen Suomen Alkoholitukusta, valokuvaaja Mauno Hämäläinen ja toimittaja Jouko Kääriäinen.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa

Viinit