Saksalaistyyliä ravulle
Jouko Kääriäinen
Savon Sanomien maistajaryhmä etsi ravulle sopivaa seuraa saksalaistyylisistä viineistä. Viinimaailman saksalaisuus löytyy laajemmalta kuin kartalle piirrettyjen rajojen sisältä. Hedelmäinen makeuden ja hapokkuuden liitto saa maaperän, rypäleen ja ruokaperinteen kautta erilaisia elementtejä myös mm. Itävallassa, Ranskassa ja Espanjassa.
Prinz von Preussen Riesling Qualitätswein Trocken (Tampereen Viinitukku) Rheingau, Saksa
Hieman vihertävä Riesling tuoksuu ohuesti makealle omenalle, josta tupsahtaa hennosti mineraalinen trasselituppo. Runsas jäännössokeri johdattelee viinin mansikoille. Helppo, hieman vetinenkin hunajaisuus sopisi paremmin ratatoillen tai jääkaappiviileänä lipittelijän seuraan.
Pisteet 13/20 jäävät niukoiksi ja ravintolahinta saattaa olla hyvinkin 40 euroa. Alkon tilausvalikoimissa löytyy 15,42 eurolla. Ei kanna rapuviiniksi.
Molitor Riesling (Tampereen Viinitukku) Moser-Saar-Ruwer, Saksa
Vaaleankeltainen, vihreään taittuva viini tuoksuu kirpeälle omenalle ja sitrukselle. Hiven petrolin tuoksua hunajan ja hedelmän seassa tuo hyvän happorungon myötä leveän kokonaisuuden rapupöytään. Pitkästä jälkimausta on iloa erityisesti hyvin jäähdytettynä.
Hintavan viinin pisteet 15/20 ovat hyvät. Hinta 18,87 euroa Alkossa, mutta ravintolassa se on alle 50 euron mainio paketti.
Dopf-Irion Muscat Tradition (Winestate) AOC Alsace, Ranska.
Vaalean kellertävä viini erottuu hunajaisella, mineraalisella ja silti aromaattisella tuoksullaan. Sokoksen kempparit tuoksuvat sille lauantaisin. Maku on tyylikäs, tasapainoinen ja hedelmäisyys kantaa myös rapusalaatille vaikka jakaa mielipiteitä kalaviininä. Kaikkien mieleinen parsan kera.
Hinta Alkossa 9,99 euroa ja 14,2/20 pistettä ovat erittäin hyvässä suhteessa.
Torres Fransola 2006 (Winestate) DO Penedes, Katalonia, Espanja.
Kuivan Sauvignonin mangomaiset piirteet tuoksussa ja tammitettu jälki ovat viinin omaleimaiset elementit. Paistettu kuha, merelliset liekitetyt äyriäiset ja viinin kantava jälkimaku osuvat jääkaappiviileänä kohdalleen. Lämmetessä olemus muuttuu persikkaiseksi alkaen jakaa mielipiteitä.
Pisteet poukkoillen 14,2 /20 Alkon tilausvalikoiman hintaan 20,90 euroa. Toimii tammesta huolimatta rapujenkin kanssa.
Leth Gruner Veltliner (Domaine Wines) Wagram, Itävalta.
Vaaleankeltainen, vihertäväksi taittuva viini tuoksuu sävykkäästi päärynälle, vihreälle omenalle, melonille ja sitruunamelissalle. Katkaravut, kevyesti keitetyt viileät ravut, hyytelöitynä myös hento kanakin sopii pirteän, mielipiteitä jakavan viinin seuraan. Ruotsin valloittanut viinillisyys ei tosin häivytä alkoholisuutta. Pisteet 14/20 ovat mainiot, jos ravintolahinta pysyy alle 35 euron.
Vieraina olivat rapututkija Japo Jussila ja Klubin keittiöpäällikkö Timo Vassinen. Peruspruuvarit ovat Suomen Alkoholitukun Teemu Huttunen, valokuvaaja Mauno Hämäläinen ja toimittaja Jouko Kääriäinen.
Arkisto
2010 | 2009 | 2008 |




