Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 29.12.2010 16:15
A A A

Erisuuruiset tulot hiertävät parisuhteessa

Kumppanillani ja minulla on selkeästi erisuuruiset tulot, minulla enemmän, hänellä vähemmän. Minulla on vara tehdä enemmän asioita kuin kumppanillani. Joskus tuntuu, että hän heittäytyy vapaamatkustajaksi, koska tietää, että minulla on siihen varaa. Toinen suuttuu siitä, että käytän rahaa omiin menoihin enkä yhteiseksi hyväksi, vaikka olen ne itse ansainnut. Mielestäni minulla on kuitenkin siihen oikeus, koska olen rahat itse hankkinut. Minua harmittaisi, jos eroaisimme, ja olisin ylläpitänyt toisen elämää. Olen kuullut tällaisestakin, että mies on kustantanut naisen opiskelut, ja kun nainen valmistui, jätti pettyneen miehen kuin nallin kalliolle. En halua itselleni samanlaista kohtaloa. Voitko antaa kodin rahajärjestelyihin ja siitä keskustelemiseen hyviä vinkkejä? Aihe on vaikea ottaa puheeksi.

Nainen, 37

Aino vastaa:

Rahankäyttö on varsin yleinen riidan aihe pariskuntien välillä ja rahasta puhuminen saattaa nostattaa esiin vahvoja tunteita. Yleensä parisuhteessa elävät riitelevät siitä, mikä on oikeudenmukainen ja tasa-arvoinen menettelytapa kotitalouden menojen jakamisessa.

Mielestäni avo- tai avioparin pitäisi jo yhteenmuuttaessaan neuvotella keskenään molempia osapuolia tyydyttävä sopimus rahankäytöstä. Yleispätevää neuvoa kodin rahankäytön järjestelyihin ei ole, koska kunkin pariskunnan taloudellinen tilanne on erilainen, ja opiskelu, työttömyys, sairaus tai muut asiat vaikuttavat siihen, mikä on missäkin tilanteessa kohtuullista.

Monet nuoret pariskunnat ottavat yhteen muuttaessaan yhteisen tilin, jolta hoidetaan kotitalouden yhteiset menot ja molemmat laittavat tälle tilille saman verran rahaa. Kummallakin on lisäksi omat tilinsä, jonka käytöstä he voivat itse päättää.

Suurempituloisella puolisolla on mielestäni oikeus käyttää ansaitsemaansa palkkaa omiin tarkoituksiinsa, eikä palkkatulo ole edes avioliittolain mukaan yhteistä omaisuutta. Usein suurempituloinen kuitenkin osallistuu perheen yhteisiin menoihin suuremmalla prosenttiosuudella.

Taustalla valtaa Olet perheessänne puolisoasi enemmän ansaitseva ja koet välillä kumppanisi käyttävän tätä asetelmaa hyväkseen. Rahankäyttö on monesti kytköksissä vallankäyttöön parisuhteessa ja joskus rahasta riideltäessä riidelläänkin itse asiassa vallasta.

Puolisoiden erilaiset intressit ja molempien etunäkökohdat törmäävät paljaimmillaan toisiinsa rahasta puhuttaessa ja ihmisen luontainen ahneus, jota ei yleensä myönnetä ainakaan itsellä olevan, nousee esiin rahankäyttökeskusteluissa.

Usein molemmilla osapuolilla on sama tunne siitä, että laittaa puolisoaan enemmän rahaa yhteisen kodin menoihin.

Sovussa puheeksi Epäoikeudenmukaisuuden ja hyväksikäytetyksi tulemisen tunne jää hiertämään parisuhdetta, jos sitä ei ota puheeksi. Kysymys on myös luottamuksesta toiseen ja siihen, että kumppani ei yritä pettää tai hyötyä toisesta rahankäytön alueella.

Asia on syytä ottaa puheeksi neutraalissa tilanteessa. Rahankäyttöä voi lähestyä työnjaollisena kysymyksenä, jolloin yhteisenä tavoitteena olisi neuvotella molempia tyydyttävä sopimus. Puolisoilla tulisi olla tunne siitä, että tulee riittävästi kuulluksi, eikä joudu luopumaan asioista, joihin tulojensa mukaan on mielestään oikeutettu.

Joskus tällaisen sopimuksen aikaansaaminen vaatii ulkopuolisen luotettavan henkilön läsnäoloa.

Aino Pulkka on iisalmelainen psykologi ja perheterapeutti. Lähetä kysymys sähköpostitse ainonpulkassa@savonsanomat.fi, lomakkeella Savon Sanomien verkkosivuilla vapaalla-osiossa tai postitse Savon Sanomat, Ainon pulkassa, PL 68, 70101 Kuopio.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Vapaalla