Ideat ihmisiltä, neuvot netistä
Merja Raatikainen
Helena Heija-Nuutisen pirteän pinkit villa-asusteet ilahduttavat tulijaa jo monen askeleen päästä. Kirkas väri on todennäköisesti innostanut myös huovuttajaa.
- Hattu ja huivi ovat käsin tehdyt. Ne on ostettu viime vuonna Kuopion joulumessulta. Samanväriset hanskat löysin sattumalta kaupasta.
Heija-Nuutinen viihtyy punaisen eri sävyissä. Tänään lempiväri alkaa kengistä, jatkuu viileänä purppurana takissa ja kruunautuu punasävyisiin silmälasin sankoihin.
Värin lisäksi nainen arvostaa vaatteissa monikäyttöisyyttä. Myös hintalappuun tulee vilkaistua ennen ostopäätöstä.
Osan vaatteistaan käsitöitä harrastava kuopiolainen tekee itse.
- Ompelen, neulon, huovuta, virkaan ja askartelen, nainen luettelee.
Toisten ihmisten kamppeista saa toisinaan hyviä ideoita. Kun ajatus jostain tietystä käsityöstä on syntynyt, Heija-Nuutinen istuu usein tietokoneen ääreen etsimään työhön ohjetta tai kaavoja.
- Netistä löytyy paljon neuvoja. Itse tekemällä saa persoonallisia ja oman näköisiä juttuja.





