Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 19.10.2010 13:56
A A A

Pistä pikkujouluihin vauhtia koreilla kutreilla

Pikkujoulukauden lähestyessä myös juhlalook alkaa kajastaa mielessä. Jos kimallus ja glamour miellyttävät, mutta niitä ei löydy valmiiksi asustearkusta, ota kauden kekkereihin mallia vaikka tanssitähtien asuista.

Tanssijat viimeistelevät tyylinsä hiuskoristeilla. Rohkea hiuskoru tai -koriste tuo koko asuun välittömästi ryhtiä eikä kaappia tarvitse täyttää kerran käytetyillä paljeteilla ja röyhelöillä.

Sopivan hiuskoristeen voi askarrella esimerkiksi yhdistelemällä valmiita rintakoruja ja askarteluliikkeiden kestokukkia. Vannoutunut villan ystävä stailaa tukkansa pehmeillä tupsuilla.

Ekoilija voi löytää hiuksiinsa asennetta värjätyistä oksista tai metsäretkeltä löytyneitä sulista. Leikkimielinen repäisijä asettaa kutreilleen pieniä autoja tai kauniita puueläimiä ja rakentaa kampauksensa lelujen varaan.

Jos haluat revitellä pikkujouluissa kunnolla, katso mallia Lontoon hiusnäytöksestä. Kuvasarjan kokoelma potkii vauhtia villeimpiinkin ideoihin.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Vapaalla