Ranskan Voguen päätoimittajan viimeinen tyylinnäyte
Niina Korhonen
Helmikuun Vogueen tarttuja pääsee todistamaan viimeistä kertaa Ranskan lehden päätoimittaja Carine Roitfeldin tyylitajua. Kymmenen vuotta menestyksekkäästi Vogue Pariisia luotsannut Roitfeld jättää lehden tammikuun lopussa, kun seuraavan kuun lehti on mennyt painoon. Todennäköisesti päätoimittaja siirtyy muotisuunnittelutaustaansa vastaaviin töihin.
Tyyli-ikonina tunnetun Roitfeldin tyyli ja taidot ovat näkyneet lehden sivuilla vahvasti, ja uransa aikana hän onkin nostanut sekä lehden profiilia ja taloudellista menestystä.
Carine Roitfeldin paikalle nousee ensimmäinen helmikuuta lehden muotijohtajana työskennellyt Emmanuelle Alt. Vogue-muotilehdistä Ranskan versio on usein ollut kokeilunhaluisin esimerkiksi alastomuuden suhteen.





