Kosmetiikkaa kotikonstein
Päivi Loippo
Kun sain käsiini jokunen vuosi sitten yhden Anu Rannan kirjoittamista kotikosmetiikkaa käsittelevistä kirjoista, minulle avautui uusi maailma. Olen käyttänyt luontaiskosmetiikkaa jo vuosia, mutta kotikosmetiikka oli jotain mitä en ollut vielä jostain syystä hoksannut kokeilla. Että ruokakaapista löytyvillä aineksillakin pärjää ja mikä parasta, tumpelompikin kosmetiikkakokkaaja onnistuu ohjeissa ja ainekset eivät maksa paljon mitään. Kaiken lisäksi tiedät tarkkaan mitä käytät.
Aika hämmästyttävää, että vasta nyt uutisoidaan näyttävämmin kosmetiikan vaaroista, että etenkin raskaana olevien naisten tulisi välttää liiallista kosmetiikan käyttöä. Ei kai voi olla sattumaa, että mm. moni parturi-kampaaja joutuu vaihtamaan alaa, kun tulee esim. ihottumaa altistumisesta monille kemikaaleille...
Sopivaan saumaan osui muuten eilinen Terveys ry:n Siilinjärven paikallisyhdistyksen järjestämä 'Kosmetiikkaa kotikonstein' kurssi. Kolmisopen koululle oli kokoontunut noin 10 henkilön porukka kokkaamaan kasvovoidetta Eila Niskasen johdolla. Ainesosina oli mm. akkuvesi (kyllä! se on puhtaampaa kuin hanavesi), mehiläisvaha, manteliöljy ja oudommat booraksi ja emulgoiva vaha. Niin ja kehäkukkatinktuura, joka valmistetaan niin, että kuivatut kehäkukan lehdet asetetaan purkkiin ja täytetään purkkia sen verran alkoholilla, että lehdet peittyvät. Purkki tiiviisti kiinni ja annetaan olla lämpimässä ja pimeässä parisen viikkoa, joka päivä purkkia käännellen ja ravistellen.
Ohjeen aineksista osa on sellaisia, joiden etsimiseen saattaa kulua hetki. Osa on apteekkitavaraa, osa luontaistuotekaupasta ja osaa varmaan ei löydä kuin netistä etsimällä.
Itse olen viehättynyt ohjeisiin, joiden ainesosat ovat helppoja löytää ja joita useimmiten on jo valmiina kaapissa, kun tekee mieli niin sanotusti kokata. Tässä muutamia, jotka itse olen kokenut käyttökelpoisiksi ja helpoiksi:
Kasvot - Kasvovesi on helppo valmistaa kuten teekin. Kiehuvaa vettä vain vähän yrttien päälle sen mukaan miten vahvaa seoksesta haluaa. Eri yrtit sopivat erilaisille ihotyypeille. Esimerkiksi laventeli ja siankärsämö sopivat rasvaiselle iholle. Kun yrtit ovat hautuneet vedessä ainakin vartin, siivilöidään yrtit pois esim. suodatinpussin läpi ja valmis kasvovesi pullotetaan ja säilytetään jääkaapissa. Tuote ei säily kauan, joten olen yleensä tehnyt vain pienen annoksen, joka tulee käytettyä viikossa.
Kasvojen puhdistus ja kuorinta onnistuu monilla aineksilla. Hunaja on ehkä kivoin, etenkin saunassa käytettynä. Puhdistus onnistuu myös mm. sekoittamalla kaurajauhoja ja vettä kädessä niin, että aineksen pystyy levittämään kasvoille. Samoin paksuun turkkilaiseen jogurttiin sekoitetut leseet tai pieneksi rouhitut mantelit toimivat. Voit myö kokeilla kahvinmuruja!
Hiukset - Kuivien hiusten tehohoitoina voi käyttää esim. kookosöljyä. Vähän ällömpi sekoitus hiusten kiillottamiseen on kananmunan keltuainen (huom. välttääksesi munakokkelin, älä käytä kuumaa vettä poispesussa...). Hunajaa voi lisätä molempiin seoksiin. Sivele mömmö kostutettuihin hiuksiin, laita suihkumyssy tai pyyhe päähän ja annan muhia jonkin aikaa ja pese pois.
Aina kosmetiikkakokkailut eivät mene ihan nappiin, mutta eihän niin aina käy muussakaan kokkauksessa. Kokeilemalla oppii ja löytää juuri itselleen sopivat ohjeet. Harrastus vie mennessään ja kaupasta tulee kannettua yhä vähemmän kosmetiikkaa kotiin. Tämähän tarkoittaa myös vähemmän muovia ja lasia. Ei yhtään pöllömpi juttu.
Ennen vanhaan sitä vasta olikin kaikkia ohjeita kauneudenhoitoon, kuten Emännän tietokirjasta vuodelta 1931 seuraava ohje osoittaa. Munanvalkuaista suositellaan hyvänä aineena ryppyjä vastaan. Kasvot sivellään ryppykohdista tuoreella munanvalkuaisella, joka saa kuivua paikalleen kovaksi kuoreksi, n. tuntia. Kun kuori sitten pestään pois haalealla vedellä, näyttää iho nuoremmalta ja sileämmältä kuin ennen.
Tätä en ole vielä testannut, mutta eihän tätä emännän niksiä voi olla kokeilematta. Pitäisiköhän blogikuvani vaihtaa käsittelyn jälkeen?





