Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 04.02.2012 18:07
A A A

Iso juttu Kiuruvedelle

Kun puu ei kelpaa enää entisessä määrin jalostettavaksi paperiksi ja muiksi kemiallisen metsäteollisuuden massatuotteiksi, sille on etsittävä kiivaasti muuta käyttöä.

Yksi tapa on puristaa puusta pellettejä korvaamaan ulkomaisia uusiutumattomia lämmön lähteitä. Aikanaan pelleteille povattiin hyvinkin valoisaa tulevaisuutta, mutta käytännössä tulokset ovat olleet paljon alle toivomusten. Kotimaisesta energiasta pelletin osuus on jäänyt muutamaan prosenttiin.

Nouseeko pelletti nyt oikeaan arvoonsa, kun Tampereelle rakennettava todella suuren luokan lämpölaitos on tilannut pellettikäyttöisen kattilan kiuruvetiseltä MW Powerilta, joka Metson ja Wärtsilän omistuksessa jatkaa maankuulun Sermetin perinteitä.

Tätä sopii toivoa ainakin metsänomistajain ja kiuruvetisten. Metsänomistajalle hänen vihreä kultansa on hyödytöntä, jos kukaan ei sitä tarvitse. Kiuruvesi on taas siinä tilassa, että se tarvitsee kunnon jytkyn herätäkseen. MW Powerin saama kattilatilaus on sellainen, sillä luvassa on ilmeisesti kymmeniä uusia työpaikkoja 90 entisen lisäksi.

Kiuruvesi on kokenut kovia viime vuosina. Väkiluku on laskenut niin, että ilman uusia apuja se olisi putoamassa alle 9 000:n tänä vuonna. Jospa pikku pelletit palauttaisivat nyt ison ilon maitokaupunkiin.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Pääkirjoitukset ja artikkelit