EmediateAd

Monet jo hädässä

31.7.2010 0:01

Viikkoja jatkunut raju hellejakso ukkosineen on kova puheenaihe. Torstaina Liperissä mitattu 37,2 asteen ennätyslämpötila oli suomalaisittain hätkähdyttävän suuri. Kuumuutta seuranneet ukkosmyrskyt ovat aiheuttaneet paikoitellen suurta tuhoa.

Voimayhtiöt ja pelastuslaitokset ovat suuren haasteen edessä. Savossa kymmenet tuhannet taloudet olivat vielä eilen ilman sähköä edellisen yön ukkosten vuoksi. Joroisten kunta pimeni ja kännykkäyhteydet reistailivat laajalti. Teille ja radoille kaatuneet puut katkaisivat paikoitellen liikenteen kokonaan. Lukuisat yksityistaloudet olivat hädässä. Vaikka rajuilmoihin varauduttiin, sen tuhot yllättivät.

Ilmatieteilijät arvioivat, että erikoinen sää johtuu osittain ilmastonmuutoksesta. Hellekesä on opetus ihmisille monessa mielessä. Useissa yrityksissä, virastoissa ja laitoksissa pohditaan, kuinka sisäilman kuumuutta voitaisiin lievittää ja näin parantaa työntekijöiden sekä asiakkaiden jaksamista. Jos parannuksia ei tule, työntekijöiden työteho putoaa.

Kuumuus on aiheuttanut tuskaa myös eläimille. Monet eläintilat ovat tehneet erityisjärjestelyjä viileyden ja veden saamiseksi. Suomessa on paljon tiloja, joissa ei ole etukäteen varauduttu poikkeuksellisen pitkään hellejaksoon. Toivottavasti kesän kokemukset johtavat uudistuksiin, joilla eläimille voitaisiin taata inhimilliset olosuhteet.

Kommentoi artikkelia