| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Raskas päätös
Politiikkaa Kuopion torilla. Jyrki Katainen sanoo, että Savon asioita hän tulee aina seuraamaan.
Perjantain Savon Sanomat julkaisi haastatteluni, jossa kerroin vaihtavani vaalipiiriä seuraavissa eduskuntavaaleissa. Harkinta ja päätös ovat olleet minulle raskaita. Pohjoissavolaiset minut ovat eduskuntaan alun perin valinneet. Heitä minä kansanedustajana olen edustanut.
Harkinta on ollut myös pitkällinen. Edustajantyön, puoluejohtajan ja ministerin tehtävien sekä kahden pienen lapsen perheen johdosta pääasiallinen kotimme on ollut Espoossa jo pidempään.
Olen ollut toki myös siilinjärveläinen, ja meillä on toinen koti täällä. Perhe-elämä pienten lasten kanssa on minulle niin arvokasta, että haluan jokaisen vapaahetkeni perheen parissa viettää. Sen mahdollistaa parhaiten asettuminen yhteen kotiin Espooseen.
Vaalipiirini eduskuntavaaleissa vaihtuu siis Uudenmaan vaalipiiriin. Olen silti jatkossakin savolainen. Jokainen meistä suomalaisista on syntyisin ja kotoisin jostakin. Ne juuret ja ymmärrys kotiseudun elämänmenosta meillä kaikilla tietenkin säilyvät elämän meitä kuljettaessa. Savon asioita tulen aina seuraamaan ja kotiseutu on sydämessäni.
Hyviä tuloksia
Olen erityisen tyytyväinen tämän vaalikauden saldoon Pohjois-Savon näkökulmasta.Pitkään toivotut tärkeät hankkeet on saatu ratkaistua. Kallansiltoja rakennetaan parhaillaan uuteen uskoon. Hammaslääketieteen opetus alkaa yliopistolla, ja aikanaan tehty virhepäätös on saatu korjattua. Yliopisto sai myös kauppatieteiden tutkinnonanto-oikeuden. Uuden Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean perustaminen Kuopioon vahvistaa lääke- terveys- ja bioalan osaamisen johtavan keskuksen luontia maakuntaamme.
Pohjois-Savossa tilanne on myös kokoomukselle hyvä. Eduskunta-, kunnallis- ja eurovaalien tulokset Pohjois-Savosta osoittavat, että puolue saa nykykannatuksella kaksi kansanedustajan paikkaa tulevissa eduskuntavaaleissa. Tämä siis myös vaalien perusteella, joissa minä en ole ollut ehdolla vaalipiirissä.
Tavoiteltavissa on siis kaksi kokoomuslaisen kansanedustajan paikkaa, eikä yhtään istuvaa ole ehdolla. Nyt on siis monelle meidän pitkäaikaiselle vahvalle toimijalle sekä uusille kasvoille hyvä lähtötilanne ryhtyä tekemään menestyksekästä vaalikampanjaa.
Kesäkuussa olen ehdolla jatkokaudelle kokoomuksen puheenjohtajaksi. Toivon saavani puoluekokoukselta luottamuksen vetää puolueen vaalivankkureita puheenjohtajana eduskuntavaaleihin. Silloin äänestämällä kokoomuksen ehdokkaita Pohjois-Savossa voi siis tukea myös tuota työtä. Tavoitteena on tehdä kokoomuksesta ensimmäistä kertaa historiassaan Suomen suurin puolue eduskuntavaaleissa.
Hyvinvointivaalit
Tulevat vaalit ovat harvinaisen tärkeät suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan pelastamisen näkökulmasta. Koulujen, päiväkotien, terveyskeskusten ja vanhustenhoidon tulevaisuus ratkaistaan sillä, kenen vaihtoehtoon Suomen talouden kuntoon saattamiseksi äänestäjät antavat luottamuksensa.Kokoomus puhuu taloudesta ainoastaan välineenä jokaisen suomalaisen hyvinvoinnin parantamiseksi. Siksi talous on laitettava kuntoon valtaisan elvyttämisen jälkeen.
Ilman vahvaa taloutta Suomessa ei ole hyvinvointia. Elvytys piti julkisia investointeja, työpaikkoja ja kotimaista kysyntää käynnissä, kun vienti ja verot romahtivat kansainvälisen talouskriisin kurimuksessa. Elvytysvelkaantuminen on saatava hallitusti pysähtymään talouden lähdettyä kasvuun.
Kokoomuksen vaihtoehto velkaantumisen pysäyttämiseksi on sosiaalisesti kestävin ja oikeudenmukaisin. Haluamme tehdä mahdollisimman paljon pehmeillä keinoilla, jotta vältämme kovia keinoja.
Pehmeitä keinoja ovat työurien pidentäminen tulevina vuosikymmeninä, julkisen sektorin tuottavuuden parantaminen sekä talouskasvua vauhdittavat verouudistukset. Nämä kaikki myös kasvattavat hyvinvointimme kakkua.
Kovia keinoja ovat veronkiristykset ja menoleikkaukset. Ne paitsi tuntuvat kovimmin arjessa, myös supistavat hyvinvointimme kakkua. Ne puolueet ja tahot, jotka vastustavat näiden pehmeiden keinojen käyttöä, kannattavat siis menoleikkauksia ja veronkiristyksiä. Tämän me haluamme suomalaisille vaaleissa kertoa.
Kerromme siis kaunistelematta mikä on tilanne. Annamme myös vääristelemättä vaihtoehdon, miten suomalainen hyvinvointiyhteiskunta pelastetaan. Tarkoituksenamme on jatkossakin luvata vähiten, mutta pitää se minkä lupaamme. Me suomalaiset pärjäämme kyllä, kun rohkenemme toimia oikein.
Haluan kiittää jokaista pohjoissavolaista tukijaani ja äänestäjääni mahdollisuudesta toimia tänä päivänä unelma-ammatissani. Samaa työtä paremman Suomen ja Savon hyväksi aion jatkaa tulevaisuudessakin. Tuki sille on tervetullut ja tarpeen jatkossakin. Työ jatkuu.
Kirjoittaja on valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja.
|
|
Kutsuvieras
- Katse itään ja pohjoiseen 29.01. 00:02 Jouni Backman
- Korjatkaa nyt se rata! 22.01. 00:01 Osmo Soininvaara
- Karpalomäen nousu 15.01. 00:01 Matti Viialainen
- Ratkaisut omissa käsissä 08.01. 00:01
- Vuoden 2011 tilinpäätös 18.12.2011 0:00 Seppo Kääriäinen
- Yhteiseen vaalipiiriin 11.12.2011 0:01 Jouni Backman
- Kuka toiselle kierrokselle? 4.12.2011 0:01 Ari Heikkinen
- Uistelukin uhattuna 27.11.2011 0:01 Matti Viialainen
- Rakenteet uusiksi 20.11.2011 0:01 Jyrki Katainen


