| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Savo elpyy
Taloudessa on paljon hyviä merkkejä, mutta minkäänlaiseen ylioptimismiin ei ole perusteluja. Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) on taitava siinä, että hän saa Suomen talouden hoidon näyttämään mallisuoritukselta. Eipä ole kukaan voinut vakavasti tehtyjä elvytystoimia kyseenalaistaa. Tervettä nöyryyttä sen sijaan olisi se, että tiedostetaan, että on tehty myös virheitä.
Näyttäisi siltä, että elvytys on onnistunut. Kannattaa silti muistaa, että Kataisen esittelemä budjetti on noin 8,7 miljardia alijäämäinen. Se tarkoittaa, että Suomi velkaantuu myös ensi vuonna.
Savossa saattaa käydä hieman samalla tavalla kuin edellisen laman aikana. Vaikka lama iski, ei täällä syöksytty niin syvälle kuin joillain muilla alueilla. Työttömien määrä nousi rajusti ja sitä myötä myös inhimillisen kärsimyksen määrä, mutta veturiyritykset kuitenkin ovat tähän saakka selvinneet melko hyvin.
Lama ei myöskään leikannut kaupan uskoa Savon ostovoimaisuuden säilymisestä. Siitä kertoo se, että kaupan rakentaminen on jatkunut suunnitelmien mukaan.
Monet yritykset, kuten Ponsse ja Olvi pärjäävät todella hyvin. Viestit kertovat, että esimerkiksi Ponssen alihankkijoilla on jo kädet täynnä työtä. Monien muiden veturiyritysten alihankkijoilla on sama tilanne. Sahatavaran ja paperin kysyntä maailmalla elpyy ja trendin vaikutukset näkyvät jo Itä-Suomessakin.
Asuntorakentaminen on vauhdittunut hurjasti, etenkin Kuopion seudulla, vaikka vielä viime kesänä näytti synkältä.
Vaikka ajan merkit ovat myönteisiä, kannattaa varautua siihen, että takapakkiakin voi tulla. Varautua kannattaa siihenkin, että talouden elpyminen on pitkässä juoksussa maltillista ja se vie aikaa.
|
|
Pääkirjoitukset
- Ruokapula metsässä 00:00
- Vihan lietsontaa ja halpaa politikointia 00:00
- Luettu pitäisi myös ymmärtää 08.09. 00:03
- Karenssiaika tarpeen 08.09. 00:02
- Suomellekin rooli 08.09. 00:01
- Kiviniemeltä halutaan räväkämpiä avauksia 07.09. 00:03
- Nuoret syrjäytetty 07.09. 00:02
- Renkaat kuntoon 07.09. 00:01
- Jännitteiset suhteet näkyvät jo ulospäin 06.09. 00:03



