EmediateAd

Viinaa viisaasti

29.7.2010 0:01

Helle hellii suomalaisia, mutta samanaikaisesti ravintoloiden täysillä terasseilla muhii jokakesäinen pommi. Lomalla liian monen alkoholin käyttö ryöstäytyy sellaiseksi, että sen katkaiseminen ei onnistu ilman ulkopuolista apua. A-klinikoiden asiakasmäärät nousevat heti kesälomasesongin jälkeen.

Vaikka suomalaisten päihtyneenä käyttäytyminen on poikkeuksia lukuunottamatta siistiytynyt sitten korpipolton ja kiljun kultakauden, syytä hyssyttelyyn ei ole. Päinvastoin. Suomalaiset juovat alkoholijuomia tällä hetkellä enemmän kuin koskaan aiemmin: yli 10 litraa per henkilö absoluuttiseksi alkoholiksi muutettuna. Esimerkiksi keskioluen vapauttamisen vaikutusten jälkeen 1970-luvun puolivälissä lukema oli noin kuusi litraa.

A-klinikkasäätiön johtava ylilääkäri Pekka Heinilä korostaa, ettei alkoholin terveyshaittoja ole syytä väheksyä. Alkoholi on työikäisten merkittävin yksittäinen kuolinsyy. Merkittävämpi kuin keuhkosyöpä miehillä tai rintasyöpä naisilla. Tässä katsannossa on epä-älyllistä puhua, onko punaviinilasillinen illallisella terveellistä vai ei.

Alkoholinkäyttö on tietysti jokaisen henkilökohtainen asia. Ei kukaan väkisin juo viinaa toisen puolesta. Toki sosiaalisella paineella on merkityksensä varsinkin nuorten keskuudessa. Asennepuolella on aina tekemistä.

Kun alkoholi on suomalaisten kansantauti, valtion nykyinen rooli on kaksijakoinen. Valtio-omisteinen Altia valmistaa viinaa, Alko myy sitä eteenpäin. Ne alleviivaavat luonnollisesti vastuullista rooliaan. Molemmat ovat tuottavia rahasampoja omistajalleen.

Tästä huolimatta ei voi olla niin, että lopputuleman hyväksyttävyyden ratkaisee kylmästi se, viekö viina enemmän kansanterveysmenoista kuin tuottaa valmistus- ja myyntituloja?

Kommentoi artikkelia