| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Yhteinen ponnistus
Itä-Suomen yliopiston Kuopion kampuksella juhlittiin keskiviikkona hammaslääkärikoulutuksen alkamista Pohjois-Savon pääkaupungissa reilun kymmenen vuoden tauon jälkeen. Tänä syksynä opiskelunsa hammaslääkäreiksi aloitti 25 nuorta.
Päätöksen hampaan lopettamisesta Kuopiossa teki Esko Ahon porvarihallituksen opetusministeri Riitta Uosukainen. Viimeiset opiskelijat otettiin sisälle silloiseen Kuopion yliopistoon vuona 1993.
Lopettamispäätöksen vaikutukset alkoivat näkyä muutaman vuoden kuluttua. Koko itäinen Suomi ja osa Keski-Suomea joutuivat vuosia kärsimään hammaslääkäripulasta. Jälkikäteen arvioiden hampaan lopettaminen Kuopiossa oli koulutuspoliittinen, mutta myös terveyspoliittinen virhearvio.
Kaikki järkisyyt puhuivat sen puolesta, että hammaslääkäreiden koulutus pitäisi aloittaa uudelleen, mutta siitä huolimatta ratkaisu oli vaikea. Välillä näytti siltä, että Risto-Pekka Happosen perusteellinen ja hyvin perusteltu selvityskin sivuutetaan, eikä korjausliikettä tehdä.
Onneksi sentään tehtiin. Siihen tarvittiin kuitenkin yhteinen ponnistus, jonka takana oli yhtenäinen Itä-Suomi. Myös Keski-Suomesta tuli poliittista tukea. Hanke oli hyvä esimerkki siitä, että maakunnallista yhteistyötä voidaan hyvin tehdä, kun kyseessä on yhteinen etu.
Ensimmäiset uudet hammaslääkärit valmistuvat Itä-Suomen yliopistosta muutaman vuoden kuluttua. Kokemuksesta tiedetään, että suuri osa valmistuvista jää harjoittamaan ammattiaan Itä-Suomeen. Silläkin tavalla yliopisto luo alueellista hyvinvointia.
|
|
Pääkirjoitukset
- Kaikki ei sovellu Suomeen 00:03
- Pakkoliitoksetkin ovat nyt mahdollisia 00:01
- Väyrysellä riittää vauhtia 08.02. 00:01
- Ratkaisut tehtävä ajallaan 08.02. 00:02
- Turha nyt on hötkyillä 07.02. 00:01
- Sisällissota on aito uhka 07.02. 00:02
- Niinistön valtuutus on poikkeuksellisen vahva 07.02. 00:03
- Porvarillinen Suomi sai porvaripresidentin 06.02. 14:56
- Tieto on todellista pääomaa 06.02. 14:55


