EmediateAd

Maustettua jäätä

27.08.2010 09:01 Nuorisoraati

Kuva: Aake Roininen

”Nyt tekis mieli jäähilejuomaa”, kaverini sanoo – joka arkipäivä. Paikasta lähellä lukiotamme saa houkuttelevia, ihanan kylmiä jäähilejuomia. Hintana tälle elämää suuremmalle nautinnolle on kaksi euroa ja viisikymmentä senttiä. Kymmenessä koulupäivässä 25 euroa.

”Maustettua jäätä”, huokaan minä. Maistuu hyvältä, mutta on silti vain jäätä ja hinta näkyy lompakossa.

Koulussa on ruokana jotain pahaa, tai jos ruoka onkin hyvää, ei siinä ainakaan ole tarpeeksi mausteita. Menet siis grillille ja tilaat ranskalaiset. Yllättäen uppopaistetut perunasuikaleetkaan eivät tuota mieltä räjäyttävää makuelämystä. Ihan syötävää? Niin on kouluruokakin. Tuleehan siitä tosin paljon parempi fiilis kuin ruokalassa syömisestä, mutta hinta näkyy jälleen lompakossa. Maustettua jäätä?

Mikä pahinta, maustettuun jäähän törmää myös ruokamaailman ulkopuolella.

Lukiossa ei kukaan vahdi läksyjen tekemistäsi. Mahtavaa, kun voi vain katsoa telkkaria kotitehtävien tekemisen sijaan. Läksyjen tekeminen on ankeaa ajanvietettä, television katsominen on mukavaa, paremman makuista ajankulkua. Kyllä, maustettua jäätä. Televisiota katsoessa ei saavuta mitään, mikä näkyy myöhemmin koetuloksessa.

Maustettu jää, kaikesta huolimatta, on oikein käytettynä tärkeimpiä asioita elämässä. Pitää vain muistaa, että jäähilejuomaa saa tehtyä kotona jäätä murskaamalla ja telkkaria voi katsoa, vaikka tekisi myös oppimiseen tarvittavan määrän läksyjä.

Kari Suomalainen

1 kommentti

Antti Laitinen, KUOPIO kirjoitti 29.08.2010 02:31

..Voi ei. Jos työpaikkojen ruokaloissa saisi samanlaista ruokaa, kuin lukioissa, olisimme me kurjat onnellisia. Saati jos ruokaloita olisi, heh.

Ylä-asteen ajalla kylällämme sijaitsi erittäin suosittu lörtsyleipomo johon ihmiset jonottivat "huonon" ruoan sattuessa kohdalle. Maksoi muistaakseni viisi markkaa Taskisen lihälörtsy. Eipä muuta, kaikki on nykyään parempaa kuin ennen, tai sitten ei ole.

//

Nuorisoraati

Savon Sanomien Nuorisoraatilaiset kommentoivat blogissaan ajankohtaisia asioita nuorten ja aikuisten maailmasta.

Blogiarkisto

2010