Kolumni
Kentällä sisukkaita suomalaisia ja baarissa kallista vodkaa
Iiro-Pekka Airola
Kirjoittajan kolumnit
Torstaina Kuopion Keskuskentällä aisti, että nyt tapahtuu jotain tavallisesta poikkeavaa. Ilta osoitti, ettei ennakkohehkutus kuopiolaisjoukkueen paluusta jalkapallon eurocupeihin yli parin vuosikymmenen jälkeen ollut turhaa. Peli sytytti yleisön ja joukkueen.
Kun kentällä KuPSia vastassa viilettänyt valkomustapaitainen joukkue ei ollutkaan Valkeakosken Haka, myös yleisöstä irtosi normaalia liigaottelua enemmän. "Me vastaan muut" -asetelma puree aina, ja nyt ei taisteltu pelkästään kotikaupungin kunniasta. Nyt keltapaitainen Punaista ristiä rinnassaan kantanut ryhmä paini kentällä myös Suomen puolesta.
Vaikka elämme yhdentyvässä Euroopassa ja Romaniakin on 27-jäseniseksi paisuneen EU:n jäsenmaa, vastakkainasettelu on olemassa. Siitä voimakkaasti kotijoukkueen mukana niin hyvillä kuin huonoilla hetkillä elänyt yleisö imi osaltaan polttoaineensa.
Suomifutisfanaatikot ovat varmasti sitä mieltä, että osaltaan kyse oli myös paljon parjatun kotimaisen Veikkausliigan tasonmittauksesta. Jokainen sinivalkoisen seurajoukkueen voitto eurocupeissa sataa osaltaan myös oman pääsarjamme laariin, ajattelee moni.
Vaikka erehdyttävän paljon ulkonäöltään legendaarista Pierluigi Collinaa muistuttanut tanskalaiserotuomari Anders Hermansen ei varmasti katsomosta suomeksi tai savoksi huudettuja "ohjeistuksia" ymmärtänytkään, ne huudettiin silti kurkku suorana.
Eivätkä näiltä ohjeilta säästyneet KuPSin pelaajatkaan. Europeli ei tehnyt poikkeusta siinä, että tarvittaessa perisuomalaisen urheiluniilon takki kääntyy silmänräpäyksessä ja puukkoa lentää.
Toki tukea riitti kiitettävästi keltapaidoille varsinkin lopun piinaavassa puolustustaistelussa. Koko katsomon suosionosoitukset seisaaltaan eivät ole jokapäiväistä leipää urheilukulttuurissamme. Se ele riitti kertomaan, että KuPSin voitto otti monella sydänalasta.
Mitä sitten jatkossa? Ensi torstain vieraspeli ratkaisee, jatkuuko KuPSin eurohuuma ja saako savolaisyleisö maistaa sitä lisää.
Mielenkiintoinen kuopiolaisten vierasreissusta Romaniaan tulee varmasti. Nykymuodin mukaan sanottuna "haasteita" on edessä varmasti kentällä ja sen ulkopuolella, vaikka suora tilauslento kuopiolaisten matkustusmukavuutta lisääkin.
Mediasin stadionilla tarvitaan aimo annos sisua, jota Gaz Metanin päävalmentaja Cristian Pustai kertoi pelin jälkeensä tienneensä suomalaisilta löytyvän.
Omanlaistaan eksotiikkaa oli myös Kuopion-reissu ensi kertaa eurocupeissa mukana olevan Gaz Metanille. Ainakin janon sammuttaminen oli tuottanut pientä harmia.
Seuran delegaatio kun oli kuulemma järkyttynyt vodkapaukun hinnasta kuopiolaisravintolassa. Sillä hinnalla jolla baarimikko olisi täyttänyt lasin, olisi kuulemma pitänyt saada koko pullo.
Ensi viikko kertoo, saavatko Gaz Metanin taustahenkilöt nauttia kotimaassaan halpaa vodkaa tappion unohtamiseksi vai voiton kunniaksi.
Kirjoittaja on Savon Sanomien urheilutoimituksen kesätoimittaja.





