EmediateAd
Kolumni

Kuusi päivää kaksi vastaan kaksi peliä - ja maalissa Risto Dufva

31.12.2009 0:01
Jouni Huttunen

Alea iacta est. Arpa on heitetty.

Leijonamiehistö Vancouveriin on nimetty ja olympiaprojektin erä numero kaksi näin ollen pelattu. Ensimmäinen erä nähtiin, kun päävalmentaja Jukka Jalonen kutsui elokuussa Vierumäelle 50 kisakandidaattia. Lopulliseen kisaryhmään ei luistellut kukaan ohi tuon kaartin.

Erä numero kolme on edessä itse kisoissa. Kisojen jälkeen Jalonen valintoineen joko suolataan tai aateloidaan.

Jatkoajan päävalmentaja on itselleen jo turvannut. Muutama viikko sitten solmittu sopimus takaa työrauhan kevääseen 2012 saakka.

Jalonen rajasi pitkin syksyä Euroopasta kisakoneeseen nousevien miesten marginaalin 3-7 pelaajaan.

Kun kisakone nousee ilmaan Helsingistä 8. helmikuuta, istuu penkeillä joukkueenjohdon, valmentajien ja huollon ohella kolme pelaajaa Venäjän KHL:stä ja yksi Ruotsin Elitserienistä.

Neljä Euroopasta saapuvaa olympialeijonaa - kaksi pakkia ja kaksi hyökkääjä - harjoittelevat Vancouverissa kuusi päivää keskenään ennen kuin NHL-miehet liittyvät ryhmään. Kaksi vastaan kaksi treenaaminenkin periaatteessa toimii, mutta maalivahdin tamineisiin täytynee pukea kakkosvalmentaja Risto Dufva. Eurooppalaisen kisakvartetin peliterävyyden ja vireystilan säilyttäminen tulee olemaan haasteellinen projekti.

SM-liigasta alkuperäisellä viidenkymmenen ukon listalla oli neljä pelaajaa, joista yhdenkään tie ei vienyt kisakoneeseen saakka.

Lähimpänä oli Sami Kapanen, jolla on tiettävästi edelleen ohut oljenkorsi joukkueeseen varamieslistan kautta. Tilanne ei ollut sen kummoisempi neljä vuotta sitten Torinossakaan. Tuolloisten hopealeijonien seitsemästä europelaajasta vain yksi - kaksi ottelua pelannut Kärppien Lasse Kukkonen - tuli kotimaan liigasta.

Salt Lake Cityssä 2002 mukana oli kaksi liigamiestä: kuudennen olympiaturnauksensa tahkonnut Ilveksen Raimo Helminen sekä Jokereitten Antti Aalto.

Tähän se kehitys on vain vääjäämättä johtanut.

Itänaapurissa kehityksen vankkurit ovat kulkeneet toiseen suuntaan.

Venäjän päävalmentaja Vjatsheslav Bykov nimesi olympiaryhmäänsä peräti yhdeksän pelaajaa KHL:stä. Määrä on varsin odotettu ja vahvistaa signaalia, jonka mukaan venäläisten kyhäämä ylikansallinen liiga haastaa supertähtien markkinoilla jo aidosti NHL:n.

Bykov valitsi mukaan muun muassa Magnitogorskin 40-vuotiaan ex-Detroit -tähden Sergei Fedovovin ja jätti Ottawan profiileihin kuuluvan Aleksei Kovalevin pois.

Ruotsi otti mukaan kaksi pelaajaa Elitserienistä: kolmosvahti Stefan Livin (HV-71) ja käytännössä itse joukkueeseen ilmoittautuneen Peter Forsbergin (MoDo).

Suurin kohu nousi kuitenkin Fredrik Modinin valitsemisesta. Columbus-hyökkääjä on pelannut kuluvalla kaudella vain kymmenen peliä ja tehnyt yhden maalin.

Ja jos joku nyt sitä ei vielä satu tietämään, niin Jukka Jalonen jätti valitsematta Jussi Jokisen.

Että jokaisella omat kohunsa.

Kirjoittaja on Savon Sanomien urheilutoimittaja

Kommentoi artikkelia