Kolumni
Monelle kiitettävä arvosana ja parille aasin hattu
Ari Mäntylä
Kirjoittajan kolumnit
Sebastien Loeb, Dani Sordo, Petter Solberg, Mikko Hirvonen, Evgeny Novikov, Francois Delecour, Pierre Campana ja Ott Tänak saavat kiitettävän arvosanan Monte Carlon MM-rallista.
Loeb mestaroi kilpailua lähdöstä maaliin ja ainoastaan yksi väärä rengasvalinta teki miinuksen hänen kympin suoritukseen. Sordo ajoi Minin toiseksi, eikä Montessa korkeammalle ylläkään, jos Loeb on kisassa mukana.
Minin varikkoteltan kupeessa Monacon rantabulevardilla oli rallin aikana parkkeerattuna Timo Mäkisen ja Pekka Keskitalon käyttämä Mini Cooper, jolla parivaljakko voitti Jyväskylän Suurajot vuonna 1966. Rauno Aaltonen voitti Minillä Monte Carlon rallin vuonna 1967, joten syystäkin Minillä juhlittiin Sordon toista sijaa kuin voittoa.
Sordon menestys Montessa ei tullut yllätyksenä, sillä viime vuonna hän ylsi toiseksi Ranskan MM-rallissa ja kolmanneksi Saksan MM-rallissa. Mutta riittääkö Minin vauhti myös soralla? Sordon mukaan riittää, siitä on todisteena Kris Meeken neljäs sija Walesin rallissa viime vuonna.
Solberg ajoi kypsän kisan. Fordin rallitallin päällikkö Malcolm Wilson ylisti norjalaista, joka kokemuksen perusteella uskalsi hiljentää, kun rengasvalinta ei osunut kohdalleen perjantaina. Solberg hävisi puolitoista minuuttia aikaa, mutta selvisi erikoiskokeen maaliin ja kipusi sunnuntaina palkintopallille.
Hirvoselle Monte oli työvoitto uudella autolla. Hänen vauhtinsa parani kisan kuluessa ja kolme erikoiskokeiden pohja-aikaa oli maistuva bonus. Hirvonen sai esityksellään paljon lisää arvostusta Citroenin rallitallissa ja itseluottamusta. Ruotsin rallissa Hirvoselta voidaan odottaa voittoa.
Novikov, Campana ja Tänak saivat paljon arvokasta kokemusta.
Delecour, 49, järjesti iloisen yllätyksen kartanlukijalleen Dominique Savignonille viimeisellä erikoiskokeella. Delecour istui päätöspätkän kartanlukijan paikalla ja antoi Savignonin ajaa. Ralleista vetäytyvä Savignon hävisi viiden kilometrin pätkällä Loebille 52 sekuntia, mutta mitä väliä, kun Delecour säilytti kuudennen sijansa.
Jari-Matti Latvala ja Sebastien Ogier saavat pitää aasin hattua Ruotsin ralliin asti. Latvala ajoi ulos keskiviikkona ja Ogier torstaina, eikä kummallekaan kertynyt paljoakaan kokemusta MM-sarjan vaikeimman rallin erikoiskokeista.
Wilsonin mukaan Latvalan itseluottamukselle ei tullut kolhua ulosajosta, koska se sattui hitaasta vauhdista. Mutta paineita tuli. Wilsonin mukaan Latvalan on pakko voittaa Ruotsin ralli, jos hän mielii taistella kuljettajien maailmanmestaruudesta. Loebin, Hirvosen ja Solbergin lisäksi Latvalan täytyy Ruotsissa kukistaa M-Sportin WRC-Fiestoilla ajavat Jari Ketomaa ja Mads Östberg.
Ogierin ainoa tehtävä Montessa oli ajaa kaikki erikoiskokeet kerätäkseen kokemusta ensi vuodelle, kun Volkswagen tulee sarjaan WRC-Pololla. Ogier innostui kuitenkin ajamaan kilpaa WRC-autoilla ajavien tehdaskuljettajien kanssa ja kaatoi S2000-luokan Skodansa 160 km/h vauhdista. Ogier oli parhaimmillaan rallissa neljäntenä ja se miellyttää Volkswagenin väkeä.
Monte Carlon ralli ajettiin tänä vuonna viiden päivän mittaisena. Valitettavasti kisasta hävisi mielenkiinto Latvalan ja Ogierin keskeytettyä ja jännityskin kolmantena päivänä, kun neljän kärkikuljettajan asemat sementoituivat.
Loebin mukaan tiedotusvälineet ja katsojat eivät jaksa kiinnostua rallista viiden päivän ajan. Olen perheellinen mies, enkä halua olla poissa kotoa kymmentä päivää. Siksi haluaisin vaihtaa rata-autoilun puolelle, koska siellä kilpailut kestävät enintään kolme päivää , Loeb sanoi, mutta ilmoitti, että hän nauttii yhä rallin ajamisesta ja voittamisesta ja on erittäin motivoitunut valloittamaan kuljettajien maailmanmestaruuden yhdeksännen kerran.





