Katsot Savon Sanomien arkistokolumnia. Tämä kolumni on julkaistu 16.01.2012 00:01
Kolumni

Pystejä toisensa perään ja monen mielestä täysin vääriin osoitteisiin

Tänään se sitten valitaan. Vuoden urheilija nimittäin.Suuressa Urheilugaalassa jaetaan pysti jos toinenkin. Amerikkalais-hollywoodilais-megalomanialais-tyyliin tarjolla on ehdokkaita useassa eri sarjassa. Yleisö on äänestänyt, urheilutoimittajat ovat äänestäneet. Kävi niin tai näin, tulos on monen mielestä väärin päin.

Sykähdyttävimmän urheiluhetken kohtalo ei liene epäselvä. Huikeassa gallupjohdossa oleva Mikael Granlundin ilmaveivaus on nähty mediassa etu- ja takaperin, still-kuvana, videona, karrikatyyrinä ja postimerkkinä kohta ziljoona kertaa. Siinä ei auta vaikka Teemu Pukki kuinka sanoisi PÖÖ. Mikäs siinä. Kyllähän se komea maali oli. Sykähdytellään sillä.

Muita palkittavia kategorioita ovat muiden muassa vuoden Esikuva, vuoden Läpimurto ja vuoden Urheilutapahtuma.Esikuvaehdokkaiksi on saatu Mikaela Ingberg, Shefki Kuqi ja Peetu Piiroinen.Enpä kadehti heitä, joiden täytyy päätös tässä lajissa tehdä. Kukin ehdokkaista on varmasti omalla tavallaan hyvä. Esikuvan kohteet vain kullakin ovat niin erilaiset .

Läpimurto lienee selvä tapaus. Jalkapalloilija Teemu Pukki pelasi itsensä kansalaisten tietoisuuteen murtautumalla HJK:n paidassa läpi saksalaisen Schalken puolustuksen. Eurooppa-liigan ottelu avasi nuorelle suomalaiselle tien ammattilaiskentille Eurooppaan, ja sattumoisin juuri Schalkeen.

Urheilujournalismistakin jaetaan pysti. Sähköisten viestimien valta on niin valtava, että kategorian voittajasta ei olisi epäilystä, jos valinta tehtäsiin yleisöäänestyksellä.

Antero Mertarannan tuntevat kaikki. Osa ei tykkää yhtään, mutta valtaosa arvostaa tätä sujuvasti suuvärkkiään käyttävää meklaria. Jos kiekkoilija Granlund voittaa sykähdyttävimmän hetken pystin, kuuluu siitä pieni palanen Mertarannalle. Valinnan tekevät kuitenkin onneksi asiantuntijat. Ei siis ole suurensuuri yllätys, jos valinta ei kohdistukaan television äänitorveen, vaan printtimediaan asiantuntemustaan vuodattavaan Ilkka Kulmalaan. Kulmalaa ei tunne kukaan - paitsi Keskisuomalaisen ja satunnaisesti Savon Sanomien ja Karjalaisen lukijat. He, jotka tuntevat, tietävät, että kyseessä on yksi eniten jääkiekosta tietävä toimittaja Suomessa, joka kaiken lisäksi osaa käyttää kieltä. Seuratkaapas kurillanne miehen tekstejä lehdestä.

Urheilugaalan juhlahumun huipentaa Vuoden Urheilijan valinta. Ennakkosuosikki ei tässä lajissa ole aivan yhtä vahvoilla kuin Salon Palloilijoita kannattava presidenttiehdokas, mutta aika suuri yllätys koetaan, jos valittu ei ole nainen ja edusta talvilajia.

Kirjoittaja on Savon Sanomien urheilutoimittaja

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kolumnit