| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Harrastusryhmiä luontevasti
Koulun taito- ja taideaineiden, kerhotuntien ja oppituntien lisäämisestä on keskusteltu siksi, että kouluaika on Suomessa lyhyempi kuin eräissä EU-maissa.
Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, miten hyviä asioita voisi toteuttaa monipuolisesti tuntimäärää kovin paljon kasvattamatta. Taito- ja taideaineiden lisäys oli viimeksi esillä siinä yhteydessä, kun siirryttiin tuntikehysjärjestelmään. Odotin innolla tuloksia. Kävi kuitenkin niin, että toisella kädellä annettiin väljyyttä ja toisella rajoitettiin sitä. Tuntimäärät pysyivät käytännössä ennallaan.
90-luku toi kouluihin omat opetussuunnitelmat ja väljemmän toimintakulttuurin. Yritimme järjestää 10-opettajaisessa alakoulussa silloin tällöin hiukan totutusta koulutyöstä poikkeavaa ohjelmaa ja ryhmiä sen mukaan, mitä kukin opettaja koki omakseen. Koulunjohtajana kehittelin ideaa ja löysin siihen sopivan ratkaisun, jota kokeilimme pari vuotta, mutta joka jouduttiin säästösyistä unohtamaan. Nimesimme sen tähtitunniksi. Tuskin esittelisin sitä tässä, jos en olisi käynyt videoimassa eri ryhmien työskentelyä. Toiminta oli monipuolista ja innostunutta.
Järjestely, jota nimitän tähtitunniksi, vaatii tuntikehystä kaksi viikkotuntia opettajaa kohti. Yhtenä päivänä viikossa lukujärjestys laaditaan siten, että puolet oppilaista, vaikka 1-3 luokat, ja kaikki opettajat tulevat kouluun yhtä aikaa. Vapaana olevat opettajat muodostavat oman valintansa mukaan näistä harrastusryhmiä tunnin ajaksi. Myös ne oppilaat, jotka jäävät omaan luokkaan, pitävät oman opettajansa johdolla tähtituntinsa. Iltapäivän viimeisellä tunnilla vaihdetaan osia. Kouluun jäävät 4-6 luokat ja kaikki opettajat.
Luokanopettajilla on erikoistumisopinnot muutamassa oppiaineessa. Tähtitunti avaa mahdollisuuden hyödyntää näitä taitoja. Työ tapahtuu luontevasti muun koulutyön yhteydessä. Työtilasta ei ole puutetta, kun puolet oppilaista on poissa. Koulun toiminta saa uutta virtaa, joka luo myös yhteenkuuluvuutta. Järjestely sopii kouluun oppilas- ja opettajamäärästä riippumatta. Koulun ulkopuolisia järjestöjä ja yhdistyksiä voi hyödyntää samaan aikaan.
Tapio Karppinen Rehtori, eläkkeellä Lahti
|
|




