| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Henkilöjuna Joensuuhun
VR Oy:lle viime joulukuussa myönnetty henkilöliikenteen 10-vuotinen yksinoikeussopimus sisältää tulkinnanvaraisuuksia.
Esimerkkinä on rataosuus Pieksämäki-Savonlinna. Virkamiesten mielestä oopperakaupunkiin eivät muut saa ajaa, koska VR hallitsee rataosaa Pieksämäki-Huutokoski.
Liikenneministeri Anu Vehviläinen (kesk.) on todennut, että VR:llä on yksinoikeus nykyiseen henkilöliikenteeseen.
Jos joku yritys haluaa kokeilla henkilöliikennettä Pieksämäen ja Savonlinnan välillä, ei yksinoikeus mielestäni saisi olla sille este. VR:llä ei ole suojattavia taloudellisia intressejä rataosalla.
Ministerin näkemys johtaa kysymyksiin myös muilla reiteillä, joista yksi on Kuopio-Joensuu. Yhtä lailla voidaan perustella, ettei toinen operaattori loukkaa VR:n intressejä ainakaan, jos junat pysähtyvät pääteasemien lisäksi vain Siilinjärven ja Viinijärven välisillä liikennepaikoilla, Juankoskella, Kaavilla ja Outokummussa.
Yliopistokaupunkien etäisyys rautateitse on 170 kilometriä. Express-bussit ajavat 147 kilometrin matkan maanteitse tunnissa ja 50 minuutissa.
Rataosan Kuopio-Siilinjärvi suurin sallittu nopeus on 140 km/h, Siilinjärvi-Viinijärvi 100 km/h ja Viinijärvi-Joensuu 120 km/h. Juna voisi ajaa matkan kahdessa tunnissa.
Jos rata trimmataan 140 km:n tuntivauhtiin tasoristeysten näkemäalueita parantamalla, matka-aika olisi jotakuinkin tunti ja kolme varttia. Vielä suuremmat nopeudet edellyttävät puomillisia tasoristeyksiä tai eritasoratkaisuja.
Sikäli kuin matkustajia alkaa riittää, kallistuvakorisen diesel- tai hybridikaluston hankintaa voisi harkita. Tällainen kalusto vähentäisi radanoikaisujen tarvetta.
Kenellä olisi ennakkoluulottomuutta lähteä kokeilemaan tällaista reittiä? Olen jo aiemmin pitänyt yhtenä mahdollisuutena linja-autoyhtiöitä, joilla on kokemusta joukkoliikenteestä.
Kumipyöräyrityksillä tuntuu valitettavasti vain olevan korkea henkinen kynnys nähdä raideliikenne mahdollisuutena.
Kalevi Kämäräinen Suomen Rautatiematkustajat ry Nurmes
|
|


