| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Opintotuki indeksiin
Itä-Suomen yliopistoon sai tänä syksynä opiskelupaikan 1 854 uutta opiskelijaa, heistä vajaa puolet Kuopion kampukselle.
Harvinaisen turhauttavaa istua nokakkain sosiaalitoimistossa korkeakouluopiskelijan kanssa, joka hakee toimeentulotukea elämiseen. Ei hakijoissa sinänsä ole mitään henkilökohtaisella tasolla ärsyttävää, mutta kun opiskelevia hakijoita on niin paljon!
Eikö yksikin ole jo liikaa, jos muistelemme toimeentulotuen tarkoitusta (olla viimesijainen toimeentuloturva) ja toisaalta perustuslaissa ja ihmisoikeussopimuksissa määriteltyä jokaisen oikeutta kykyjään ja taipumuksiaan vastaavaan koulutukseen?
Haloo hallitus ja eduskunta: Sitokaa nyt ihmeessä se opintotuki indeksiin! Millä ihmeen perusteella opiskelijoita halutaan vuodesta toiseen köyhdyttää köyhdyttämistään? Ei se kontrolli tässä kohtaa toimi, kuormittaa vain toimeentulotukiluukkua. Viivästyttää samalla muiden oikeasti sosiaalista tukea tarvitsevien palvelunsaantia.
Mielestäni on meidän korkeakoulutettujen sosiaalityöntekijöiden tyhjäkäyttöä ja suoranaista veronmaksajien rahoilla rälläämistä pyrkiä jouduttamaan maamme sivistynyttä väestöä opinnoissaan taloudellisen kurjistamisen kautta. Keppi ei tässä tapauksessa pure.
Väitteeni perustan omaan kokemukseeni toimeentulotukiluukun ja Kelan luukun välimatkan mittaajana noin reilu vuosi sitten, kun Kela ei myöntänyt kymmentä lisäkuukautta opintotukeen gradua vaille valmiille maisterille.
Hain toimeentulotukea. Valitukset Kelan päätöksistä ovat edelleen jonkun maamme kovapalkkaisen virkailijan pöydällä, ja nyt valmistuneena teen työtä toimeentulotiskin toisella puolella. Yhtä hullunmyllyä! Tilanteeseen auttaisi varmasti se, että tunnustettaisiin opiskelijoidenkin tarvitsevan työrauhan ja sen lisäksi leivän pöytään siinä missä muut.
Tilastokeskuksen mukaan pienituloisuuden kasvu 2000-luvun alussa johtuu enimmäkseen siitä, että tulonsiirrot (esim. opintotuki) eivät ole pysyneet ansiotulojen tahdissa.
Opiskelijoiden ja työttömien suhteellinen köyhyys lisääntyi pienituloisten joukossa eniten vuonna 2008 samaan aikaan, kun kyseiset ryhmät edustivat enemmistöä kaikista pienituloisista. Opiskelijoista 23 prosentilla ja työttömillä 35 prosentilla tulot jäivät alle puoleen mediaanitulosta (Tulonjakotilasto 2008).
On selvää, että jos opintotukea ei sidota indeksiin, opiskelijaköyhyys lisääntyy entisestään. Köyhtyminen ei millään tavalla jouduta valmistumista. Se heikentää vain kansalaisten elämänlaatua, vapauksia ja oikeuksia.
Mainittakoon sen olevan myös yksi keskeinen syy maamme opiskelijaprostituution kasvulle 2000-luvulla. Muun muassa tähän johtopäätökseen tulin gradussani.
Tutkimukseni valmiiksi saattamiseen törsäsin siis yhteiskuntamme varoja hakien kahtena kymmenestä "yliaika-kuukaudesta" toimeentulotukea, vieden virkailijoiden työaikaa ja tehden opintojeni ohessa verotettavaa työtä noin seitsemän vuoden ajan.
Toivon kasanedustajiltamme viisaita päätöksiä, kun valmisteilla olevasta opintotukiuudistuksesta päätetään.
Heidi Komulainen Sosiaalityöntekijä Kuopio
|
|


