EmediateAd

Toppiselta outo kirjoitus

28.2.2010 0:00

Kuopion kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Taisto Toppinen hyökkäsi rajusti allekirjoittanutta ja keskustaa vastaan Lukijan Sanomissa (SS 27.2.).

Tässä kommenttini kirjoituksen johdosta.

1. Kaupunginhallitukselle osoitetun kysymyksen kaupungin matkailustrategian kehittämisestä, Matkailupalvelun asemoimisesta ja kaupungin omistajaohjauksesta allekirjoitti valtuuston enemmistö eli yhteensä 31 valtuutettua kaikista valtuustoryhmistä kokoomusta lukuunottamatta.

2. Paikalliset kokoomuspoliitikot ovat kilvan puolustelleet Matkailupalvelu Oy:n toimitusjohtaja Heikki Kähärän erottamista, vaikka edes kaupunginhallitus ei ole saanut riittäviä perusteluja asiasta. Osakeyhtiön hallitus voi toki erottaa toimitusjohtajan epäluottamuksen perusteella, mutta menettely oli tökerö niin ajankohdan kuin muotoseikkojen osalta.

3. Kaupunginvaltuusto on ylin päättävä toimielin, jolla on oikeus ja velvollisuus saada kaupungin kehittämiseen ja ohjaukseen liittyviä asioita käsiteltäväkseen. Nyt näin tehtiin, koska avoimia kysymyksiä on aivan liian paljon esillä.

4. Taisto Toppinen sanoo, että syyllistän kaupunginhallituksen puheenjohtajaa sekä kokoomusta. Miksi tämä asia otetaan näin henkilökohtaisesti? Muistutan vielä, että kaupunginvaltuuston enemmistön allekirjoittama kysymys on osoitettu kaupunginhallitukselle. Kokoomuksen vallankäyttö näyttää tarkoittavan uhittelua ja demokratian pilkkaamista. Miten enemmistö voi joutua oppositioon?

5. Ja lopuksi Toppinen kehtaa väittää minun aloittaneen valtuuston kysymyksen avulla eduskuntavaalikampanjan! Eipä tullut itselleni mieleen, mutta jos työntekijöiden ja oikeuden puolustaminen on kampanjointia, niin sen roolin otan mielelläni.

Rakentavin terveisin,

Markku Rossi Kuopion keskustan valtuusto-ryhmän puheenjohtaja

Kommentoi artikkelia