| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Vesiliikennesääntöjen tuntemus puutteellista
Kallavedellä veneillessä havaitsee tosiasian, että siellä ajelee veneilijöitä, joilla ei ole veneliikennesäännöistä riittäviä tietoja. Vesiliikenteen turvalaite- ja säädöksien tuntemusta ei ole juuri nimeksikään. Tuntuu kuin liikkuisi ennakkoarvaamattomassa viidakossa.
Ihmetyttää, miksei Suomessa ainakin vilkasliikenteisille vesille vaadita ajolupaa, vaikka vesiliikennelaki- ja säädökset on olemassa. Poistuisi vesiltä ainakin tietämättömyyden riskitekijä.
Vesiliikenne on moniulotteisempi kuin maantieliikenne, vaikkakaan liikennetiheys ja nopeudet eivät keskimäärin ole samaa luokkaa. Tosin vesillä ei ole nopeusrajoituksia venesatamia ja kapeikkoja lukuun ottamatta, ja alkoholipitoisuusraja on promille.
Vesillä on otettava huomioon vallitseva tuuli, merenkäynti, virtaukset, aluksen ohjailukyky kääntymisen ja pysähtymisen suhteen, aluksen syväys ja muut merenkululliset parametrit ja vaaratekijät.
Väistösäännöksiä ei osa veneilijöistä tunnu tietävän. Siksi on syytä ottaa muutama perussääntö esille.
Jokaisen suunnan tai nopeuden muutoksen on oltava niin suuri, että se on helposti havaittavissa toisesta aluksesta ja sen on tapahduttava hyvissä ajoin, jotta toinen alus sivuutetaan turvallisen välimatkan päässä.
Ajolinjojen leikatessa vasemmalta tulevan konealuksen tulee hyvissä ajoin ilmaista aikeensa, muuttaa kompassisuuntimansa oikealle oikealta lähestyvälle alukselle ja välttää ajamasta toisen keulan editse vaaratilanteen estämiseksi.
Aluksen, joka ei ole väistämisvelvollinen, on pidettävä suuntansa ja nopeutensa. Alus voi kuitenkin ryhtyä toimenpiteisiin yhteentörmäyksen välttämiseksi niin pian kuin on ilmeistä, että väistämisvelvollinen alus ei ryhdy sääntöjen vaatimiin asianmukaisiin toimenpiteisiin.
Väistämissäännöt on syytä opetella ennen vesille lähtöä.
Vilkasliikenteisille vesille on saatettava ajolupakäytäntö. Ajoluvan voisi suorittaa vaikkapa saaristolaivurikurssin päättökokeen perusteella.
Tiedon kokeeseen voi hankkia joko kurssin tai Suomen Navigointiliiton julkaisusarjojen kautta.
Eliel Laitinen Kuopio
|
|



