Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 02.08.2010 20:09
A A A

Asta-myrskyn jälkisiivous jatkuu ensi viikollakin

Asta-myrskyn jälkiä korjataan vielä ensi viikollakin. Maanantai-iltana sähköttä oli vielä tuhansia talouksia.

Savon Voiman jakelualueella Pieksämäellä, Rautalammilla ja Vesannolla sekä Keski-Suomen puolella Konnevedellä määrä oli noin 2400. Etelä-Savossa Suur-Savon Sähkön alueella sähköttömiä talouksia oli noin 1550.

Parikkalan Valon alueella Punkaharjulla, Ruokolahdella ja Rautjärvellä määrä oli noin 800 ja Vattenfallin alueella keskisessä Suomessa alle 400.

Sähköyhtiöt pyrkivät ensin korjaamaan viat väliaikaisesti, jotta sähköt saataisiin nopeammin asiakkaille.

Ensi viikkoon jäävät vähemmän kiireiset loma-asunnot. Vaikeimmin korjattavia ovat muun muassa Sulkavan ja Savonlinnan väliset saaristoalueet.

Töissä on lähes koko sähköyhtiöiden asentajakunta. Lisäksi pohjatöitä tekevät metsäkone- ja kaivinkoneurakoitsijat.

Myös matkapuhelinyhteydet takkuilevat edelleen myrskyalueilla.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Savo