Katsot Savon Sanomien arkistojuttua. Tämä juttu on julkaistu 09.02.2012 21:58
A A A

Varkauden kaupunginjohtaja:

Pieksämäki saatava mukaan liitosneuvotteluihin

Kuntauudistus mutkistaa sosiaali- ja terveyspalvelujen seutuyhteistyön, niin sanotun Keski-Savon mallin, etenemistä.

Varkaus ja Joroinen ovat varautuneet siihen, että ne perustavat sote-alueen kahdestaan, sillä hankkeessa mukana oleva Heinävesi harkitsee yhteistyötä Liperin kanssa.

- Kannattaako sote-aluetta yrittää kahdestaan vai nostetaanko pöydälle suoraan kuntaliitosneuvottelut, joissa ratkaistaan myös sote, pohtii Joroisten kunnanjohtaja Tenho Hotarinen.

Varkauden kaupunginjohtaja Hannu Tsuparin mukaan kuntauudistus voisi antaa raamit Keski-Savon sote-yhteistyölle. Tsupari ja Hotarinen toivottavat Pieksämäen tervetulleeksi takaisin neuvottelupöytään.

- Ilman Pieksämäkeä tälle seudulle ei tule kuntaa, joka voisi kilpailla markkinoista, yrityksistä ja investoinneista Kuopion ja Mikkelin kanssa, sanoo Hotarinen.

Pieksämäki luopui sote-yhteistyöstä muun muassa siksi, ettei aluesairaaloille kaavailtu työnjako miellyttänyt kaupunginjohtoa. Pieksämäen kaupunginhallituksen I varapuheenjohtaja Anja Manninen (kesk.) on sitä mieltä, että neuvotteluja voitaisiin nyt jatkaa.

- Pitää olla valmius aloittaa keskustelu ja tarkastella vaihtoehtoja avoimin mielin.

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Näitä luetaan juuri nyt

Savo