Lehtimiehet veneilivät Kaijansaareen
Ruokaseuraa löytyi ensimmäisellä pysäyksellä
Matias Manner
Kaijansaari kello 14.30.
No niin, matkaan on päästy ja ensimmäinen rantautuminenkin tehty Kaijansaaren eteläkärjen laavulle ja nuotiopaikalle. Alkaahan jo olla lounasaika.
Totta puhuen ensimmäinen rantautumisemme onnistui vasta toisella yrittämällä. Ehkäpä se oli ylivarovaisuutta, kun moottori ylhäällä ja tuulessa meloen löysimme itsemme keskeltä kaislikkoa.
Laavulla tulia tehdessä paikalle saapuivat Eero ja Seija Mustonen sekä heidän pojanpoikansa Max Mustonen.
- Max jäi yöksi ja ajattelimme makkarat paistaa. Mehän voimme tehdä ruuat samoilla tulilla, Eero Mustonen tokaisee.
Mustonen on syntyperäinen kuopiolainen, mutta nuorempana hän joutui työn perässä 10 vuodeksi Helsinkiin.
- Eihän se merivesi tuntunut kotoisalle ja Kallavettä aina kaipasi, nyttemmin taas jo 30 vuotta Kuopiossa asunut Mustonen sanoo.
Lähistöllä mökkiään pitävät Mustoset kertovat törmäävänsä täällä jatkuvasti hirviin.
- Yksi päivä olin ajaa veneellä kolarin hirven kanssa, Eero kertoo.
Max onkin jo rannassa onkimassa. Koho nyppii. En tiedä onko tämä lahnatuuli, mutta kohtalaisesti täällä jo puhaltelee. Happea täältä ollaan tultu hakemaankin!
Kelluvan toimituksemme mukana olevaan kännykkään tuli ensimmäinen viesti puoli kahdeksalta. Siinä kutsuttiin lauantaiksi loimulohiaterialle - täytyypä käydä!
Laittakaahan paremmaksi, soittaa ja tekstata voi numeroon 050 401 7205.





