Siltavahti nyt täynnä
Aulikki Elo
Saaristokaupungin korkein kerrostalo Siltavahti on nyt myyty täyteen. 13-kerroksisen talon asukkaat saavat avaimet käteensä ensi viikon lopulla.
YIT:n myyntineuvottelijan Pipsa Itkosen mukaan viimeiset myymättämät kodit eli kaksi 51 neliön kaksiota olivat nelos- ja viitoskerroksissa. Neliö niissä maksoi 2 350 euroa.
- Talossa on monenkokoisia huoneistoja, pienimmät 39 neliön kaksioita ja suurin 263 neliötä. Siltavahtiin tulee sekä yksineläjiä että perheitä, tavallisesti yli 50-vuotiaita.
Osa tulijoista on paluumuuttajia, jotka ovat muuttaneet aikanaan työn perässä muualle ja palaavat nyt takaisin kotiseudulleen.
Kaksi kolmasosaa muuttaa Siltavahtiin Kuopion keskustasta ja lähiöistä.
Hulppeat järvinäkymät Keilankannan kanavalle ja Lehtoniemeen olivat kymmenkerroksisen talon valttina. Kymppikerroksessa asunnon neliöhinta oli 2 830 euroa.
Ylimmän eli 13. kerroksen neliöhintaa ei kerrota. Koko kerroksen käsittävään kattohuoneistoon muuttaa Bella-Veneiden toimitusjohtaja Raimo Sonninen vaimonsa kanssa.





