Katsot Savon Sanomien arkistokolumnia. Tämä kolumni on julkaistu 15.04.2010 00:01
Kolumni

Torimontusta uuden ilmeen lähtölaukaus

Kuopion niin kutsutun alatorin rakentamista on puuhattu kymmenisen vuotta. Vapun tienoilla aiotaan vihdoin aloittaa kaivaminen.

Jättityömaata ei tarvitse siirtää kesän asuntomessujen jälkeen, jos Kuopio haluaa jättää kävijöille dynaamisen ja kasvuhakuisen mielikuvan. Torin kulmilla saisi olla pari nosturiakin. Messuvieraat asioivat myös satamatorilla Kallaveden rannalla.

Kauppahallin eteen möyritään valtava kaivanto, josta rahdataan tuhansia kuorma-autollisia hiekkaa. Sillä laajennetaan Väinölänniemen rantaa.

Keskustoissa näkee harvoin näin vaativaa rakentamista. Aina joku keksii katsoa toiseltakin kantilta: Kun toriparkkia rakennettiin, montun reunalla irvailtiin siitä syntyvän järjen joukkohauta.

Laajennuksesta tulee vielä syvempi. Kolmeen kerrokseen mahtuu 730 autoa. Jos maanalainen liikekäytävä otetaan käyttöön, paikkoja jää sata vähemmän.

Noin 28 miljoonan euron urakan jälkeen torikantta ei enää revitä auki. Keskustan kiinteistönomistajien ennakoidaan rahoittavan 90-95 prosenttia velvoitepysäköinnistään. Yhden paikan hinnaksi on tarkentunut 26 000 euroa.

Velvoitepaikkoja on sopimatta yli 200. Niistä olisi paras pyrkiä ratkaisuun mahdollisimman nopeasti, jotta hankkeen kustannuksia saadaan katettua suunnitellusti.

Yrittäjät ja kaupungin päättäjät eivät halua ydinkeskustan hiipuvan laakereilleen. Eteenpäin pitää mennä tai muut ajavat ohi. Painetta lisää Ikean ja muun erikoistavarakaupan rantautuminen keskustan ulkopuolelle.

Voimistuuko Kuopion keskustassa nousu- vai laskukierre? Lisärakentamisella haetaan uutta toimintaa, asiakkaita ja ihmisten parveilupaikkoja.

Esimerkiksi Carlson saneeraa tavaratalonsa uuteen kuosiin ja laajentaa hotelliaan. Kauppakeskuksia kehittävä Citycon Oyj neuvottelee vuokralaisistaan. Millaiseen kasvojenkohotukseen yhtiö kykenee, jotta Anttilan kolkko konekivääribunkkeri ei enää keräisi kummastelevia katseita?

Kaupunginjohtaja Petteri Paronen kaipaa lisää kerroksia keskustan rakentamiseen. Lättänät talot eivät sinne istu, kun Kuopiolle sovitellaan Itä-Suomen veturikaupungin profiilia.

Haapaniemenkadun siluetti saisi näyttää ryhdikkäämmältä. Arvokkaita torin varren rakennuspaikkoja kannattaa hyödyntää.

Jotakin vanhaa pitää vielä purkaa. Niin on käymässä kalahallille, johon sommitellaan lasiseinäistä paviljonkia. Se tuo torille nykyistä modernimpaa säihkettä.

Jatkossa torin seutu paranee kävelykaduilla ja autot siirtyvät kauemmaksi kaksisuuntaistaville kaduille.

Kirjoittaja on Savon Sanomien kuntatoimittaja

Päivän suosituimmat sisällöt

Luetuimmat 24 tuntia

Seuraa meitä myös Facebookissa
Savon Sanomat Facebookissa Savon Sanomat Twitterissä

Kolumnit