"Pian voi sattua vielä pahasti"
Vesijetit häiritsivät risteilyaluksia
Asta Tenhunen
- Matkustajasatama on julkinen alue, jossa saa ajaa veneillä ja vesijeteillä, mutta matkustaja-alukset ovat etusijalla. Muiden pitäisi huomioida heidän kulkunsa, satamapäällikkö Sami Lehtonen Kuopion kaupungin satamatoimistosta sanoo.
- Risteilyalusten ohjailukyky on rajattu verrattuna vesijetteihin ja pieniin veneisiin, Lehtonen muistuttaa.
Risteilyalus MS Queen R:n ja MS Princess Annen omistaja ja kippari Kari Rapo sanoo, että tänä kesänä hyvät tavat ovat monelta unohtuneet.
- Vielä käy pahasti, jos joku ei puutu asiaan ja tilanne parane.
- Osa vesijeteistä ajaa laivojen edestä niin, että ajotapa on aiheuttanut pahoja tilanteita. Vesijettien ajo on täysin järjetöntä!
Ison aluksen on hankala väistää, mutta Rapon mukaan risteilyalukset ovat joutuneet hidastelemaan varoakseen jettejä.
Samalla aikataulutettujen risteilyjen ajat ovat natisseet suunnitellusta.
- Ennen vaadittiin, että alle 10-metriset alukset väistävät laivoja, mutta tapa ei ole enää näköjään käytössä.
Aiheesta lisää keskiviikon Savon Sanomissa.




