EmediateAd

Värit ja hassut istuimet lasten suosiossa

20.7.2010 12:18
Kuva: Susanna Alatalo

Liisa Ahokkaalle tämä lastenhuone on liian tyttömäinen. Kiitosta huoneessa saavat vaaleat seinät ja valkoiset verhot, jotka yhdeksänvuotias kelpuuttaisi omaan huoneeseensa.

Kuva: Tomi Glad

Italia-talon riippumatto miellyttää pieniä poikia. Nukkumapaikkana se tosin ei taida toimia, kohderyhmä arvelee.

Lisää aiheesta

Niina Korhonen

Messutalojen lastenhuoneisiin tutustunut yhdeksänvuotias Liisa Ahokas on innokas sisustaja.

- Täällä on paljon hienoja väriläiskiä. Tytön huoneen ei aina tarvitse olla vaaleanpunainen, vaan valkoinen ja mustakin ovat hyviä värejä. Haaleiden värien joukossa kauniita ovat pienet värikkäät esineet.

Ahokas saapui äitinsä kanssa tutkailemaan sisustusvinkkejä perheen uuteen taloon.

- Lastenhuoneessa peilikaapit on hyvät. Ne suurentavat tilaa, ja niistä on helppo peilata, Ahokas pohtii.

Lastenhuoneiden huonekaluista Ahokasta miellyttävät eniten erilaiset tuolit. Tuoleihin ja löhöilypaikkoihin huomiota ovat kiinnittäneet myös veljekset Kaarle ja Erik Peura.

- Yhdessä lastenhuoneessa oli riippumatto. Se oli ehdottomasti paras. Me tykkäämme värikkäistä tuoleista, joiden päällä voi kiipeillä.

Poikien mielestä makuuhuoneesta tulee löytyä sänky, työpöytä ja legoja. Lempijutuksi valikoituneessa riippumatossa poikia epäilyttääkin hiukan sen nukkumismukavuus.

Lastenhuoneista löytyy paljon Erik Peuran lempiväriä vaaleanpunaista. Kaarle Peuran suosikkia vihreää puolestaan on esillä vähemmän. Se ei poikaa haittaa, sillä olennaisin asia löytyy talon ulkopuolelta.

- Tärkeintä on, että lähellä on uimaranta.

Asuntomessuilla vietetään maanantaina alkanutta lasten ja nuorten teemaviikkoa sunnuntaihin saakka.

Kommentoi artikkelia