| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Chevrolet Cruze vihdoin Suomessa
Nubiran porrasperämallin seuraaja, Chevrolet Cruze esiteltiin jo Pariisin autonäyttelyssä toissa syksynä, mutta vasta nyt se ehti meille saakka. Syyksi kerrotaan suuri suosio Euroopassa.
Neliovinen Cruze on amerikkalaisen General Motorsin korealaisen Daewoo-yksikön tuote ja likeistä sukua uudelle Opel Astralle.
Säpäkästi muotoiltu Chevy yrittää saada merkin uuteen lentoon vaikeuksien jälkeen.
Cruzen kori on yksi luokan jäykimmistä, autonvalmistaja väittää. Vääntöjäykkyys on kasvanut edeltäjästä peräti 140 prosentilla, mikä vaikuttaa positiivisesti ajettavuuteen ja turvallisuuteen sekä vähentää ohjaamoon kantautuvia ääniä ja värinöitä, Chevrolet kertoo.
Korin jäykkyyttä on saatu kasvatettua muun muassa lisäämällä huomattavasti suurlujuusteräksen määrää.
Aktiivisista turvavarusteista merkittävimpiä ovat lukkiutumattomat jarrut, vetoluistonesto, sähköinen jarruvoiman jako sekä ajonvakautus. Euro NCAP:n kolaritestissä Cruze ylsi täyteen viiteen tähteen.
Moottorivalikoima koostuu 1,6- ja 1,8-litraisista bensiinimoottoreista sekä kahdesta kaksilitraisen dieselmoottorin versiosta.
Pienempi bensiinimoottori tuottaa 113 hevosvoiman tehon, kun taas 1,8-litraisen suurin teho on 141 heppaa.
Polttoaineenkulutus on 1,6-litraisella 6,7 litraa sadalla kilometrillä ja 1,8-litraisella desin enemmän. Jälkimmäisen yhteyteen saa halutessaan käsivalintaisen sijaan kuusivaihteisen automaattivaihteiston.
Kaksilitraisen yhteispaineruiskutuksella toimivan dieselmoottorin kahdesta tehoversiosta rauhallisemman voimanlähteen suurin teho on 125 heppaa ja vääntömomentti 300 newtonmetriä. Tehokkaampi versio tuottaa 150 hevosvoimaa ja 320 newtonmetriä.
Polttoaineenkulutus on tehokkaammalla versiolla 5,6 litraa sadalla kilometrillä ja toisella desin vähemmän. Tehokkaamman dieselmoottorin yhteyteen saa kuusivaihteisen automaattilootan.
Jalkatilaa on takana huomattavasti edeltäjämalli Nubiraa enemmän, autonvalmistaja kehuu. Istuimissa on myös edeltäjää parempi tuki joka suuntaan, Chevrolet vakuuttaa. Etuistuinten pituussäätövaraa on kasvatettu viidellä sentillä.
Hinnat alkavat 1,6-litraisella bensiinimoottorilla varustetun Base-varustetason 16 342 eurosta.
|
|


