| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kia Soul tarjoaa särmikästä svengiä
Lisää aiheesta
- Viisi uutta autoa sai viisi tähteä kolaritestissä 27.5.09 13:12
- Kia Ceed sai Soulin ilmeen 9.10.09 11:13
Arkisto
- Sielukas Kia Soul saapui Suomeen 27.4.09 14:16
- Citroën C3 Picasso edustaa tilataidetta 12.5.09 5:00
- Toyota Urban Cruiser kaataa luokkarajoja 28.4.09 5:00
Jo ensimmäiset kurvailut Kuopion keskustassa osoittavat, että Kia Soul huomataan. Pari nuorta miestä jää jopa osoittelemaan sormella tyttöystävälleen, mikä vierestä vilahti.
Kulmikas olemus on niin erilainen ja vangitseva, että sitä on hetki sulateltava.
Ainakin koeajajat, Kuopion konservatoriosta vuoden kuluttua muusikoiksi valmistuvat Pauliina Sairanen ja Sonja Koistinen, alkavat lämmetä autolle sitä enemmän, mitä pidempään he sillä ajavat ja mitä tarkemmin mittailevat katseellaan sen outoja linjoja.
- Luonnossa se näyttää minimaasturilta - pienemmältä kuin kuvissa. Se on vähän hellyttäväkin, tavallaan rujon näköinen. Tietyllä tavalla söpö, klassista laulua opiskeleva Sairanen aprikoi ajon päätteeksi.
Varsinkin perä ja sen suuret läpinäkyvät takavalot viehättävät nuoria naisia.
Imua asfalttiin
Soulia ei voi millään olla vertaamatta kahteen kilpailijaan, jotka tupsahtivat autokauppoihin käytännössä yhtä aikaa: Toyota Urban Cruiseriin ja Citroën C3 Picassoon.
Kaikissa kolmessa on selviä yhtäläisyyksiä, jos kohta myös melkoisia eroja. Ajo-ominaisuuksiltaan bensakäyttöinen Soul on erittäin lähellä Urban Cruiseria ja varsinkin sen nelivetoista dieselversiota. Kruisailu molemmilla on yksinkertaisesti sanottuna hauskaa.
Tuntuma tiehen on sopivan napakka, ei liian löysä eikä kova. Ulos näkee korkealta mukavasti, keula mukaan lukien. Sopivan kokoinen moottori jättää vaihteiden vaihtamiselta aikaa nautiskeluun. Räyhäkäs tykki Soulkaan ei missään nimessä ole, mutta se ei ajan henkeen sovikaan.
Muotoilultaan Soul on kolmikon rohkein, vaikka tähän saakka korealaiset ovat pelanneet enemmänkin varman päälle. Maski kannattaa panna mieleen, sillä sen muodot toistuvat myös muissa tulevissa Kia-malleissa.
Pää ei kolise
Kilpailijoiden tapaan myös Soulissa on mukavasti tilaa ihmisille sekä edessä että takana. Jalkoja voi retkottaa väljästi, eikä hujopinkaan pää hakkaa kattoon.
Alttoviulua jousikvartetissa soittava Koistinen arvelee, että takapenkille mahtuisi hätätilassa jopa neljä henkeä.
Tavaratilassa ja sen monikäyttöisyydessä C3 Picasso on selvästi kolmikon paras, mutta Soul riittäisi jousikvartetille, koska sellokin mahtuisi mukaan, jos takapenkin pienemmän osan kaataisi kumoon, Koistinen kertoo.
Soulin lähtöhinta on kolmikon alhaisin. Tosin varustelistakin on halvimmassa versiossa selvästi niukin. Ajonvakautusjärjestelmä tulee kuitenkin vakiona.
- Se on hyvä keksintö. Viimeksi keväällä, kun kävin isän ja äidin luona Savonlinnassa, se tuli monta kertaa apuun, Sairanen kertoo.
Vakkari vain dieseliin
Kokeiltavana oli toiseksi edullisin varustetaso, johon kuuluvat muun muassa käsikäyttöinen ilmastointi, sähkötoimiset peilit ja kevytmetallivanteet.
Sen sijaan ohjauspyörän etäisyyssäätö puuttuu kaikista versioista, eikä polttoaineenkulutusta pääse syynäämään, koska ajotietokone puuttuu. Vakionopeussäätimenkin saa vain dieselmalleihin.
Tulevat muusikot osaavat arvostaa kunnollisia äänentoistolaitteita. Kuusi kaiutinta tarjoavat kelpo soundin.
- Jaloissa on hyvä paikka kaiuttimille. Kuuluu paremmin kuin pään takaa, Koistinen kiittelee takapenkillä.
Tuunaajille Soul tarjoaa ison kirjon erottuvia lisävarusteita.
Kokeiltu : Kia Soul 1.6 Shine |
|
Viisiovinen pieni tila-auto viidelle hengelle. Nelisylinterinen 1,6-litrainen bensiinimoottori. Teho 124 hevosvoimaa. Viisiportainen käsivaihteisto. Etupyörät vetävät. Kiihtyy nollasta sataan 11,0 sekunnissa. Polttoaineen keskikulutus 6,5 litraa sadalla kilometrillä. Hiilidioksidipäästöt 153 grammaa kilometrillä. Valmistettu Etelä-Koreassa. Hinta 18 290 euroa, mallisto alkaen 15 990 euroa. |




