| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Mercedes-Benz eVito selvisi kovasta pakkasesta
Edes 30 asteen pakkanen ei hätkäyttänyt sähkökäyttöistä Mercedes-Benz Vitoa, autonvalmistaja kehuu.
Sähkökäyttöinen Mercedes-Benz Vito eli "eVito" ei säikähtänyt Ruotsin Lapin pakkasia. Autonvalmistaja kehuu testanneensa tavara-autoa jopa -30 asteen kylmyydessä, paljaalla jäällä, lumella ja yleisillä teillä. Auton kerrotaan selvinneen koesarjasta "vaivatta".
Espanjassa valmistettavan eViton maksiminopeus on rajoitettu kahdeksaankymppiin, jotta litium-ioniakut kestävät mahdollisimman pitkään, ja toisaalta auto on tarkoitettu nimenomaan kaupunkeihin.
Viton toimintamatkan sanotaan olevan yhdellä latauksella 130 kilometriä, mutta "matka voi olla säästäväisellä ajotyylillä huomattavasti pidempikin". Sähkömoottorin huipputeho on 122 hevosvoimaa.
Kuljetuskyky on perinteisten Vito-mallien tasolla, sillä auton kantavuus on akuista huolimatta jopa 900 kiloa.
Ruotsin jälkeen testit jatkuvat muun muassa Alpeilla ja Espanjassa.
Tänä vuonna valmistuvat runsaat sata sähkö-Vitoa toimitetaan kokeilukäyttöön noin 20 asiakkaalle, jotka toimivat vuokra- tai jakelukalustolla ympäristöltään herkillä alueilla Euroopassa. Testivaiheen jälkeen suunnitelmissa on jopa 2 000 sähköajoneuvon sarjan valmistaminen.
|
|


