| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Turkin kolmosvahti ehkä hyökkääjäksi
Lisää aiheesta
- Rosetti tuomaroi EM-finaalin 23.6.08 16:39
- Ribery haluaa Domenechin jatkavan 23.6.08 16:39
Turkin EM-jalkapallojoukkueen kolmosmaalivahti Tolgan Zengin saattaa päästä vaihtopenkin päästä parrasvaloihin keskiviikon välierässä Saksaa vastaan. Pelaajapulasta kärsivän Turkin päävalmentaja Fatih Terim kaavailee hänelle paikkaa hyökkäyksessä tolppien välin sijaan.
- Hän saattaa tulla ottelun lopussa vaihdosta kentälle joko alimpana puolustajana tai keskushyökkääjänä, Terim totesi.
Turkilla on pelikieltojen ja loukkaantumisten takia käytettävissään vain 14 pelaajaa 23 miehen joukkueesta. Tilanne jättää vaihtopenkille Zenginin ja kaksi kenttäpelaajaa.
B-alkulohkonsa Tshekki-ottelussa Turkki ehti toimia toisinpäinkin, kun maalivahti Volkan Demirel ajettiin kentältä ottelun lopussa. Kaikki vaihtonsa käyttänyt Turkki laittoi maalille viime minuuteiksi keskikenttämies Tuncay Sanlin. Demirel on yhä pelikiellossa Saksaa vastaan, ja torjuntavastuun kantaa kokenut Rüstü Recber.
|
|


