Viisi maata äänesti lauantaina

6.6.2009 3:06 (Päivitetty 6.6.2009 3:06)
Kuva: SAMUEL KUBANI

STT

Europarlamenttivaalien äänestys on käynnistynyt Latviassa, Slovakiassa, Maltassa, Kyproksessa ja Italiassa.

Slovakia näyttää tänäkin vuonna pitävän perää äänestysvilkkaudessa. Ennusteiden mukaan vain 14 prosenttia slovakialaisista aikoo antaa äänensä EU-vaaleissa. Alhaisen äänestysvilkkauden uskotaan suosivan poliittisen kentän äärilaitoja.

Maltassa äänestysvilkkauden odotetaan puolestaan jälleen yltävän 80 prosentin paikkeille.

EU-maista aiemmin vaaliuurnilla ovat käyneet britit, hollantilaiset, tshekit ja irlantilaiset. Loput 19 maata, Suomi mukaan luettuna, äänestävät huomenna. Italiassa äänestys on kaksipäiväinen.

Vastoin EU:n ohjeita Hollanti on jo julistanut vaalituloksen, jonka mukaan äärioikeistolainen Vapauspuolue nousi eurovaalien toiseksi suurimmaksi puolueeksi Hollannissa.

Äänioikeutettuja on yhteensä 375 miljoonaa, jotka valitsevat edustajansa 736-jäseniseen parlamenttiin. Parlamentin kausi on viisivuotinen.

Kommentoi artikkelia