Juhani Tanski: Suomi irti EU-kahleista

30.4.2009 8:49
Kuva: Juha Poutanen

Juhani Tanski oli Vaihtoehtoväen (VEV) puheenjohtaja, kun puolue kesällä 2006 muutti nimensä Suomen Työväenpuolueeksi, syksyllä hänet valittiin STP:n johtoon. Puolueessa on jäseniä noin 500.

Anna Laukkanen

Porvaripuolueet ovat saaneet läpi ajatuksen, että EU-vaaleissa kannattaa äänestää vain niiden, jotka kannattavat unionia. Kyllä EU-vastustajatkin saavat äänestää, Suomen Työväenpuolueen (STP) puheenjohtaja Juhani Tanski sanoo.

EU-kriittinen Tanski on puolueineen ensimmäistä kertaa ehdolla Euroopan parlamenttiin. STP:n listalla on täydet 20 nimeä. Tavoitteena on saada läpi yksi ehdokas.

Puolue kurottaa kohti Brysseliä, koska kapitalismin kannattajat ohjaavat EU:ta kohti liittovaltiota.

Tanskin mielestä Lissabonin sopimus keskittää päätöksentekoa pois Suomesta unionin väkivahvoille maille.

– 80 prosenttia Suomen asioista päätetään jo EU:ssa. Kaikkein suurin riesa on euro, joka on aiheuttanut meille suurtyöttömyyden. Vahvan euron politiikka johtaa samaan katastrofiin kuin vahvan markan aika vuonna 90. Eurosta tullaan luopumaan.

Tanski hakeekin parlamenttiin vapauttaakseen Suomen EU:n jäsenyydestä. Ehdokkaasta Euroopan talousaluesopimus, eli ETA-sopimus riittäisi.

– ETA-sopimus turvaa vapaa kaupan, muttei sisällä poliittisen unionin kehittämistä.

Äänet etelässä

Kun vaalialueena on koko maa, puolueen puheenjohtaja kiertää ympäri Suomea kehumassa ehdokkaita. Puolueen vaalibudjetti on noin 2 000 euroa. Tanski arvioi, että hän saa ääniä lähinnä Pirkanmaalta, Satakunnasta ja Kymenlaaksosta. Puolueen kannatus on suurinta etelässä. Kun Tanski oli ehdolla kuntavaaleissa Kuopiosta, äänisaalis jäi alle 20:een.

Jos ehdokas pääsee Brysseliin, hän näkee paikkansa parlamentin vasemmistoryhmässä, johon kuopiolaispoliitikon arvostama Esko Seppänen (vas.) kuuluu.

Tanski haaveilee laajemminkin vasemmiston yhteistyöstä. Uusliberalismin vastaista yhteistä rintamaa SKDL:n tapaan on kuitenkin vaikea luoda. Pienet puolueet ja kuppikunnat sortuvat keskinäisiin koiratappeluihin.

Suuntausta parempaan on kuitenkin havaittavissa. Vasemmistoliitto, STP ja Suomen Kommunistinen Puolue marssivat yhdessä Kuopiossa.

– Ensimmäistä kertaa 20 vuoteen saamme Kuopiossa aikaiseksi yhteisen vappumarssin.

Vaaliteemat: Kolme tärkeintä

1) Liittovaltiokehitys on pysäytettävä. Kansakuntien pitää saada päättää omista asioistaan nykyistä enemmän. EU:n nykyinen kehitys murskaa demokratian. Kansanäänestyksiä pitää panna toimeen EU:ssa silloin, kun päätösvaltaa aiotaan siirtää Suomesta pois.

2) Globalisaation tilalle lokalisaatio. Paikallistalouksia pitäisi pyrkiä kehittämään. WTO:n kehittämä vapaa kauppa, jossa koko talous on vapautettu demokraattisesta päätöksenteosta, antaa koko maailman imperialististen suuryhtiöiden käsiin.

3) Ilmastonmuutoksen torjunta on äärimmäisen tärkeää. Päästöt on saatava vähintäänkin puoleen nykyisestä seuraavien 20 vuoden aikana. Hiilestä, öljystä ja ydinvoimasta pitää alkaa luopumaan.Ydinvoiman rakentaminen on suurin rikos ympäristöä kohtaan.

Kommentoi artikkelia