EmediateAd

Kari Jalonen: Puolustimme hyvinKalPa rökitti HIFK:n

8.12.2009 19:12 (Päivitetty 8.12.2009 19:12)
Kuva: Anu Mattila

Dan Charleston oli maskissa HIFK:n maalilla.

Kuva: Anu Mattila

Joonas Riekkinen aloitti maalitehtailun.

Wesa Koistinen

Kovakuntoinen HIFK oli KalPan kyydissä täysin aseeton tiistaina, vaikka muutama hieman lepsumpi hetki KalPalle osuikin. Voittonumerot 4–0 (0–0, 1–0, 3–0) eivät kuitenkaan jättäneet jossitteluille sijaa.

Niiralan montun isäntien voittoluvut olisivat voineet olla jopa suuremmatkin, minkä pisti merkille myös HIFK:n valmentaja Kari Jalonen.

– Puolustimme oikein hyvin, vaikka jouduimme pelaamaan pitkään viidellä pakilla, kun Mikko Kurvinen loukkaantui heti ottelun alussa. Onnittelut KalPalle, joka pelasi hyvin, Jalonen tiivisti.

KalPan tehomiehet löytyivät Sami Kapasen selkävamman takia uusiksi muokatusta ykkösketjusta. Tommi Miettisen ja Kalle Kermanin rinnalla pelasi nyt Teemu Hartikainen.

Kerman laukoi kaksi maalia, Hartikainen sai kaksi syöttöpistettä ja Miettinenkin oli pohjustamassa yhtä osumaa.

Charleston pörräsi

Joonas Riekkinen ja kultakypärä Tuomas Kiiskinen niittasivat maalin mieheen. Kiiskisen maali oli illan komein: hän pääsi viimeistelemään täysin vapaasti maalin edestä Mika Strömbergin upeasta syötöstä.

– Pelityyliin sitoutuminen oli taas upeaa. Kypsytimme helsinkiläisten pakiston aika lailla täysin, KalPan valmentaja Pekka Virta myhäili.

KalPan riveissä nähtiin ensimmäistä kertaa testissä oleva Dan Charleston. Kanadalainen väkkärä teki kaksi erää työtä käskettyä ja sorkki ahnaasti kiekkoa HIFK:n pelaajilta. Päätöserässä laitahyökkääjä otti kuitenkin tyhmän jäähyn ja katosi muutenkin kuvasta.

KalPan lähtökohta otteluun ei ollut paras mahdollinen, koska Kapanen oli sivussa ja Aatu Hämäläisen siirtyminen Turkuun on aiheuttanut Kuopiossa monenlaisia puheita.

Kommentoi artikkelia