| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kari Jalonen: Puolustimme hyvinKalPa rökitti HIFK:n
Videot
- Sami Kapanen kovassa paikassa 8.12.09 22:32
- Maalikooste ottelusta KalPa-HIFK 8.12.09 22:30
Lisää aiheesta
- Lukko kasvatti SM-liigajohtoaan 8.12.09 21:04
- Aatu Hämäläinen huippuketjuun Turussa 8.12.09 16:54
- Sami Kapanen puuttuu KalPan kokoonpanosta 8.12.09 15:07
Kovakuntoinen HIFK oli KalPan kyydissä täysin aseeton tiistaina, vaikka muutama hieman lepsumpi hetki KalPalle osuikin. Voittonumerot 4–0 (0–0, 1–0, 3–0) eivät kuitenkaan jättäneet jossitteluille sijaa.
Niiralan montun isäntien voittoluvut olisivat voineet olla jopa suuremmatkin, minkä pisti merkille myös HIFK:n valmentaja Kari Jalonen.
– Puolustimme oikein hyvin, vaikka jouduimme pelaamaan pitkään viidellä pakilla, kun Mikko Kurvinen loukkaantui heti ottelun alussa. Onnittelut KalPalle, joka pelasi hyvin, Jalonen tiivisti.
KalPan tehomiehet löytyivät Sami Kapasen selkävamman takia uusiksi muokatusta ykkösketjusta. Tommi Miettisen ja Kalle Kermanin rinnalla pelasi nyt Teemu Hartikainen.
Kerman laukoi kaksi maalia, Hartikainen sai kaksi syöttöpistettä ja Miettinenkin oli pohjustamassa yhtä osumaa.
Charleston pörräsi
Joonas Riekkinen ja kultakypärä Tuomas Kiiskinen niittasivat maalin mieheen. Kiiskisen maali oli illan komein: hän pääsi viimeistelemään täysin vapaasti maalin edestä Mika Strömbergin upeasta syötöstä.
– Pelityyliin sitoutuminen oli taas upeaa. Kypsytimme helsinkiläisten pakiston aika lailla täysin, KalPan valmentaja Pekka Virta myhäili.
KalPan riveissä nähtiin ensimmäistä kertaa testissä oleva Dan Charleston. Kanadalainen väkkärä teki kaksi erää työtä käskettyä ja sorkki ahnaasti kiekkoa HIFK:n pelaajilta. Päätöserässä laitahyökkääjä otti kuitenkin tyhmän jäähyn ja katosi muutenkin kuvasta.
KalPan lähtökohta otteluun ei ollut paras mahdollinen, koska Kapanen oli sivussa ja Aatu Hämäläisen siirtyminen Turkuun on aiheuttanut Kuopiossa monenlaisia puheita.
|
|
KalPa
- Aatu Hämäläinen Kajaanin Hokkiin 30.07. 08:40 Jerri Koskinen
- KalPan valmentaja Pekka Virta vesillä 29.07. 12:14 Kirsti Karttunen
- KalPa-taustainen joukkue suofutiksen mestariksi 19.07. 09:17 Janne Niiranen
- KalPa nappasi 16-vuotiaan 18.06. 12:36 Jerri Koskinen
- Niiralan monttuun raivataan tilaa uusille istumapaikoille 16.06. 16:01 Merja Raatikainen
- KalPa kohtaa avausturnauksessa Jypin 14.06. 18:17 Janne Niiranen
- Kuopio palkitsi KalPan naiset ja Meriluodon 11.06. 22:19 Kari Leskinen
- KalPan Anderssonista tuli Adam Masuhr 10.06. 18:07 Janne Niiranen
- Sami Kapanen lopettaa komean kiekkouransa 27.05. 13:00 Jerri Koskinen, Jouni Huttunen
- Mika Strömberg KalPan kakkosvalmentajaksi 25.05. 12:44 Tomi T. Turunen




