| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Blues jälleen etevämpi voittomaalikisassa
Lisää aiheesta
- Tehottoman ylivoiman multihuipennus 4.2. 18:57
Bluesin voitot tuntuvat irtoavan jääkiekon SM-liigassa täpärimmällä mahdollisella tavalla, sillä joukkue voitti jälleen kerran voittomaalikisassa. Tällä kertaa oli Ässien vuoro hävitä espoolaisille 3–4.
Neljästä viime ottelustaan Blues on voittanut kolme nimenomaan voittomaalikilpailussa.
Nyt Bluesin sankariksi nousi veräjän suulle loppuvaiheiden ajaksi vaihdettu Mikko Tolvanen. Niin ikään hyökkääjä Juuso Puustisen hieno suoritus oli voittomaalikilpailussa ratkaiseva.
Bluesin ja Ässien taistelu SM-liigan pudotuspelipaikoista jatkuu tiukasti. Ässät on pisteen Bluesia edellä ja pudotuspeliviivan paremmalla puolella.
– Olisi ollut mahdollisuus kolmeen pisteeseen. Pitää olla valmis alusta asti, Juuso Puustinen summasi.
Päätöserään mentiin Ässien 3–2-johdossa, mutta Bluesin Erkki Rajamäki toi joukkueensa tasoihin 3–3-ylivoimamaalilla. Hän ohjasi tyypilliseen tapaansa kiekon maalin edestä verkkoon.
Ottelu oli myös hyvin rikkonainen ja jäähyjen sävyttämä. Varsinkin kolmannessa erässä pelaajilla tunteet kuumenivat.
SM-liiga, Mestis
- Kärpät vaihtoi valmentajaa 10:35 Päivi Saarilahti
- Tapparan puolustus kesti SaiPan 09.03. 21:55 STT
- Hentusen maalivainu pelasti Jokerit 09.03. 21:52 STT
- HPK pyyhki Kärpillä jäätä 09.03. 21:47 STT
- Liigajumbo Ilves rökitti Ässiä 09.03. 21:16 STT
- Lukko putosi kärjestä 09.03. 21:08 STT
- Ilves vaihtoi päävalmentajaa 09.03. 11:26 STT
- JYPin Olli Malmivaaran sairausloma kestää viikkoja 08.03. 17:02 Merja Raatikainen
- HIFK:lle viimein voitto Lukosta 06.03. 21:52 STT
- Ässät tarttui oljenkorteen 06.03. 21:18 STT




