| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kukkonen ja Rämö turpakäräjillä Venäjällä
Avangard Omskin suomalaispelaajat Lasse Kukkonen ja Karri Rämö ajautuivat turpakäräjille jääkiekkoliiga KHL:n kierroksella.
Vitjaz Tsehovin ja Avangardin välinen ottelu keskeytettiin jo reilun kolmen minuutin pelin jälkeen joukkotappelun takia. Peliä ei voitu jatkaa, koska pelaajat loppuivat kesken suihkukomennusten vuoksi.
– Ensimmäiset tappelut alkoivat jo alkuverryttelyssä. Kaikki alkoi kevyestä tönimisestä, sitten tuli pari kunnon nujakkaa. Siitä sitten edettiin peliin, mikä oli pelkkää tappelua, Kukkonen kertoi STT:lle.
Myös Kukkonen ja maalivahti Rämö osallistuivat "talkoisiin", mutta eivät lentäneet ulos.
– Lopulta tilanne oli se, ettei meidän vaihtoaitiossa ollut enää valmentajien ja huoltajien lisäksi kuin minä ja Karri. Joukkueen muut pelaajat olivat pukukopissa tai jäähyaitiossa, Kukkonen päivitteli.
– Kyllähän mekin siellä väänsimme, varamaalivahtina ollut Karri heilui yhdessä vaiheessa jäällä pipo päässä, suomalaispuolustaja kertoi.
Ottelun tulokseksi kirjattiin ainakin alustavasti 0–0. Mahdollisesta uusintaottelusta tai lisärangaistuksista ei ollut tuoreeltaan tietoa.
Muut kiekkosarjat
- Summanen vaikenee vielä Omsk-pestistään 15.12.2011 9:57 STT
- Ari Ahosen maajoukkueesta kieltäytymisen syy selvisi 14.12.2011 15:03 Jerri Koskinen
- Teemu Hartikainen poissa jopa useita kuukausia? 29.11.2011 22:16 Sanna Inkinen
- Ari Ahoselle ensimmäinen tappio KHL-peleissä 25.11.2011 22:03 Wesa Koistinen
- Ari Ahosella loistava alku KHL-kaukaloissa 23.11.2011 21:18 Wesa Koistinen
- Piristeitä käytetään varmasti joissain liigoissa 11.11.2011 22:14 Jouni Huttunen
- KalPan naiset kaatoivat Suomen mestarit 30.10.2011 11:14 Kimmo Viitarinne
- Ex-kalpalainen iski kypärätempun KHL:ssä 21.9.2011 21:11 Janne Niiranen
- Jaroslavlin turmassa loukkaantunut Galimov kuoli 12.9.2011 11:07 STT
- Lentoturmassa loukkaantunut pelaaja menehtyi vammoihinsa 12.9.2011 10:52 Lari Vesander


