| Kirjaudu sisään | Tunnukset hukassa | Tilaa lehti | Jätä ilmoitus | Yhteystiedot |
|
|
|
Kuopiolainen pettyi siltiOlli Jokiselle tehot 1+1
Lisää aiheesta
Olli Jokinen joutui pettymään ensimmäisessä kotiottelussaan uuden seuransa New York Rangersin paidassa NHL-kierroksella, vaikka hän kasasikin tehopisteet 1+1. New York hävisi lopulta tiukan väännön jälkeen Washingtonille maalein 5–6.
– Teimme viisi maalia. Sen pitäisi riittää ottelun voittamiseen. Tuntui hyvältä pelata ensimmäinen kotipeli, mutta tulos ei ollut se mitä toivoimme, Jokinen mietti.
Suomen olympiajoukkueen maalivahti Antero Niittymäki jatkoi puolestaan mainioita otteitaan New York Islandersia vastaan. Niittymäki kasasi Tampa Bayn veräjän suulla 34 torjuntaa, kun hänen joukkueensa voitti 5–2.
Myös Nashvillen molari Pekka Rinne johdatti joukkueensa voittoon, kun Colorado kaatui kotikentällä 5–3.
Bostonin maalivahti Tuukka Rask torjui 23 laukausta kotiottelussa Montrealia vastaan, mutta se ei tällä kertaa riittänyt voittoon asti. Montreal vei voiton lopulta voittolaukauskilpailun jälkeen 3–2.
Saku Koivu ja Teemu Selänne keräsivät molemmat tililleen yhden syöttöpisteen, kun heidän joukkueensa Anaheim hävisi Los Angelesille vieraissa 4–6.
NHL
- Teemu Hartikainen: Välillä on ollut pata todella jumissa 31.01. 09:48 Tommi Seppälä
- Hattutemppuilija Gaborik NHL:n tähtien illan komistus 30.01. 08:00 STT
- Chara poimi Kimmo Timosen NHL-tähdistöryhmäänsä 27.01. 09:23 STT
- Teemu Hartikainen passitettiin farmiin 26.01. 12:46 Jerri Koskinen
- Niemi vei voiton Kiprusoffista 25.01. 09:22 STT
- Selänne harkitsee seuran vaihtamista 24.01. 07:30 Tommi Seppälä
- Niemi kukisti Kiprusoffin suomalaisvahtien koitoksessa 18.01. 07:55 STT
- Kimmo Timosen loukkaantuminen ei ollut vakava 09.01. 08:13 Jerri Koskinen
- NHL:n lohkouudistus ei toteudukaan 07.01. 10:06 STT
- Suomalaiset iskussa Selänteen johdolla 07.01. 10:03 STT


