EmediateAd

Barcelona jyräsi puolivälieriin Mestarien liigassa

18.3.2010 0:01 (Päivitetty 18.3.2010 0:01) STT

Stuttgartin valmentajan Christian Grossin ennustus kävi toteen eilen jalkapallon Mestarien liigassa. Gross ennakoi ennen neljännesvälierien toista ottelua, että Stuttgart kaipaa täydellistä peliä voidakseen päihittää Barcelonan. Toisin kävi, Barcelona voitti 4–0 ja eteni yhteistuloksella 5–1 kahdeksan parhaan joukkoon Euroopan arvostetuimmassa seurajoukkueiden kilpailussa.

Täydellisyys oli todella kaukana Stuttgartin otteista, kun saksalaisten puolustus seurasi katseella Lionel Messin hakeutumista maalipaikkaan 13. minuutilla. Messi sai edetä rauhassa ja laukoa ylänurkkavedolla Barcelonan 1–0-johtoon. Vajaat kymmenen minuuttia myöhemmin Pedro tuplasi espanjalaisisäntien johdon kauniin hyökkäyksen päätteeksi, ja peli oli käytännössä ratkennut.

Messi kaunisteli numerot 3–0:aan tunnin pelin jälkeen, ja Bojan Krkic sinetöi loppuluvut pari minuuttia ennen päätösvihellystä.

Barcelona on Mestarien liigan puolivälierien ainoa espanjalaisjoukkue, mutta vahva suosikki uusimaan viimevuotisen voittonsa.

Kommentoi artikkelia