EmediateAd

Maradona haluaa jatkaa Argentiinan peräsimessä

26.7.2010 16:31 STT

Argentiinan jalkapallomaajoukkuetta MM-kisoissa valmentanut Diego Maradona kertoi eilen, että hän haluaa jatkaa tehtävässä.

Jatkoon liittyy kuitenkin Maradonan puolelta tiettyjä ehtoja. Hän nimittäin haluaa kaiken vallan apuvalmentajien palkkaamisessa.

Maradona tapaa myöhemmin tänään Argentiinan jalkapalloliiton puheenjohtaja Julio Gorondan.

– Haluan jatkaa. Asia ratkeaa tapaamisessani Gorondan kanssa, Maradona totesi argentiinalaisella tv-kanavalla.

– Lopputulos riippuu siitä, mitä hän haluaa, ja hyväksyykö hän, mitä minä pyydän.

Maradona aikoo pyytää jo MM-kisoissa apuvalmentajina toimineiden Alejandro Mancuson ja Hector Enriquen pestien uusimista. Argentiinalaismediassa on huhuiltu, että liitto haluaisi uudet miehet Maradonan rinnalle.

– Jatkoni ei ole mahdollista, jos minulta halutaan viedä Mancuso ja Enrique, Maradona ilmoitti.

Hän puhui ensimmäistä kertaa julkisuudessa MM-kisojen jälkeen. Argentiinan turnaus päättyi puolivälierissä rumaan 0–4-tappioon Saksaa vastaan.

– Emme ansainneet sellaista loppua, olimme tehneet hyvää työtä, Maradona totesi.

Kommentoi artikkelia